Γίνομαι Εθελοντής-Αλλάζω τον κόσμο – 1ο Γενικό Λύκειο Κηφισιάς

Επιστροφή σε Καινοτόμες Δράσεις και Προγράμματα

Γίνομαι Εθελοντής-Αλλάζω τον κόσμο

Τίτλος Προγράμματος:        “Γίνομαι Εθελοντής-Αλλάζω τον κόσμο”

Είδος Προγράμματος:          Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Παιδαγωγική Ομάδα:          Κυριακόπουλος Χάρης, Γεωργίκος Χάρης, Σκορδάς Αχιλλέας

Μαθητική Ομάδα:                                 35 Μαθητές Α’ & Β’ Λυκείου

Χρονική Διάρκεια:                 Nοε18 – Απρ19

Ημέρα συνάντησης:              Κάθε Τρίτη, μετά το τέλος του σχολικού ωραρίου 14:10-15:30

Κεντρική Ιδέα
Οι μαθητές να ερευνήσουν, να συμμετέχουν και να αξιολογήσουν τη συμμετοχή τους σε εθελοντικές δράσεις που γίνονται κυρίως στο Δήμο Κηφισιάς ή σε άλλον κοντινό Δήμο. Η επιλογή των δράσεων θα βασίζεται στα ενδιαφέροντα των μελών της ομάδας και προσπάθειά μας θα είναι η συμμετοχή σε μια εθελοντική δράση κάθε μήνα.

Στόχοι Προγράμματος
Οι μαθητές μέσα από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα:

1. Να υιοθετήσουν, ως ενεργοί πολίτες, θετική στάση για τον εθελοντισμό, την αλληλεγγύη και γενικότερα για θέματα που σχετίζονται με την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.
  2. Να αναπτύξουν την αυτοπεποίθησή τους, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες και υιοθετώντας συμπεριφορές που διέπονται από γενναιοδωρία, αλτρουισμό και δοτικότητα.
  3. Να αποκτήσουν εμπειρίες, γνώσεις και δεξιότητες που συνήθως δεν αποκτώνται μέσα από το επίσημο σχολικό πρόγραμμα.
  4. Να λειτουργήσουν ως πρεσβευτές του εθελοντισμού στους συμμαθητές τους, στις οικογένειές τους, αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλον.

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ