Δράση στα Πλαίσια του eTwinning

etwinning
Την Παρασκευή 19/04, στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning “De Grèce en Italie à travers la langue française” στο οποίο συμμετέχει ομάδα μαθητών/μαθητριών της Γαλλικής γλώσσας των τμημάτων και των τριών τάξεων του σχολείου μας, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μέσω τηλεδιάσκεψης με τους εταίρους μας, την ομάδα των μαθητών/μαθητριών του Istituto Comprensivo “F. E. Cangiamila” στην πόλη Palma di Montechiaro της Ιταλίας.
Η διαδικτυακή αυτή συνάντηση αποτελεί συνέχεια της επικοινωνίας και συνεργασίας (ασύγχρονη και σύγχρονη) που έχουν οι μαθητές μας από την αρχή του σχολικού έτους με το σχολείο του εξωτερικού. Όλα τα παιδιά, Έλληνες και Ιταλοί, επικοινώνησαν με ενθουσιασμό μέσω της γαλλικής γλώσσας και ήρθαν ακόμη πιο κοντά μεταξύ τους.
Η εμπειρία για τους μαθητές μας υπήρξε μοναδική, καθώς εφάρμοσαν για μία ακόμη φορά τις γνώσεις τους στη γαλλική γλώσσα και βίωσαν τη χαρά της επικοινωνίας με συνομηλίκους τους από το εξωτερικό.
e twin 1 e twin 2