“Το Χωριό των Ποιητών”

20160624 220413 2

Tον Ιούνιο του 2016 στην αυλή του 1ου Γυμνασίου Ζωγράφου στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου μας παρουσιάστηκε σε κείμενα του Βασίλη Κατσικονούρη ένα Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα στην ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη και στα 20 χρόνια από το θάνατό του:

“Το Χωριό των Ποιητών”

μια παράσταση που μετουσιώνει το όραμα που εμφύσησε στο σχολείο μας ο Βασίλης  Κατσικονούρης για ένα σχολείο ανοικτό στην κοινωνία. Στην παράσταση συμμετέχουν μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Από το πρόγραμμα της παράστασης…

“Στο χωριό των ποιητών κατοικούν παιδιά. Μιλούν απλά, καθημερινά όπως εσείς, όπως εγώ. Όμως στα λόγια και στις λέξεις τους τρυπώνει, σαν πανσέληνος, η Ποίηση. Μέσα από τα μάτια και τα αυτιά του μικρού Οδυσσέα (ο Ελύτης – παιδί) βλέπουμε και ακούμε αυτήν την ποίηση. Το πώς μεταμορφώνει όλα γύρω και μέσα μας.

Μόνο που κάποια μέρα στο χωριό αυτό έρχονται οι «μεγάλοι», οι ενήλικες. Ή μήπως είναι τα παιδιά που μεγαλώνουν;…”