Αρχική

Το σχολείο μας βρίσκεται στο κέντρο  του Πειραιά στην περιοχή Βρυώνη. Η διεύθυνση μας είναι  Αφεντούλη 5  Πειραιάς.

Το κτίριο  όπου στεγάζεται το 1ο   Γυμνάσιο   Πειραιά κατασκευάστηκε το 1970.

Στην αρχή στέγασε το Β΄ Γυμνάσιο  Αρρένων και το Β΄ Γυμνάσιο  Θηλέων Πειραιά εναλλάξ τρεις μέρες πρωί – απόγευμα   το ένα σχολείο και τρεις μέρες  το άλλο.  Κράτησε αυτή την ονομασία μέχρι το 1979.   Από το 1976  που καταργείται το εξατάξιο Γυμνάσιο ονομάζεται Β’  Γυμνάσιο Αρρένων,  Β’  Γυμνάσιο Θηλέων και  Β’  Λύκειο Αρρένων  και   Β’  Λύκειο Θηλέων Πειραιά.

Από το 1979  αλλάζει ονομασία  σε  1Γυμνάσιο και 6Γυμνάσιο,  1o Λύκειο και 6o Λύκειο Πειραιά είναι το έτος που γίνεται μικτό.

Σήμερα στο κτίριο της Αφεντούλη στεγάζοναι 1Γυμνάσιο1o    Λύκειο  Πειραιά.

Στη θέση του υπήρχε  ένα όμορφο νεοκλασσικό κτίριο  όπου στεγαζόταν  από το 1876 αρχικά το  Β΄  Παρθεναγωγείο , το οποίο το  1914  μετονομάστηκε  σε Β΄ Γυμνάσιο  Αρρένων Πειραιά.

ΩΡΑΡΙΟ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

progr2