«Εγώ είμαι…ο Άλλος»

Τη Δευτέρα 11/03/2024, οι μαθητές του Α1, με την παιδαγωγό – εμψυχώτρια Κατερίνα Γκαντιά,  μέσα από παιχνίδια γνωριμίας και ενεργοποίησης της ομάδας, οικειότητας και συνεργασίας, χαράς και δημιουργίας μοιράστηκαν  ηθικές αξίες αξιοποιώντας νοητικές, κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες.

IMG a531cb18c2f92025e8378b2329f61b4b V 1 IMG 44bc850674511c64321c98870731102f V 1

Η δράση με τίτλο «Εγώ είμαι…ο Άλλος», υλοποιήθηκε στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας από την ομάδα με άξονα «σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους» στην οποία συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί, Γάτα Ευαγγελία, Γκόγκα Ελένη, Γκρίζη Αφροδίτη, Καραγιάννης Στέργιος, Πιτένη Αναστασία.

Κατερίνα Γκαντιά, ευχαριστούμε πολύ !

IMG 77822515d200cb27971c608c1f16bd22 V

… Παίξαμε, γελάσαμε, δημιουργήσαμε , μάθαμε…

Οι μαθητές σχολίασαν:

“Απίστευτο, τέλειο, δεθήκαμε, γνωριστήκαμε καλύτερα, συνεργαστήκαμε.

Είχαμε ελευθερία και περάσαμε χρόνο με τους δασκάλους”.

IMG d34e9b0f735d7030db5b4bfcd254b8d4 V

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

«Ασφάλεια στο διαδίκτυο» Διαδικτυακή παρέμβαση από το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 στις 17:00-19:30, υλοποιήθηκε διαδικτυακή παρέμβαση πρόληψης από ψυχολόγο του Συλλόγου «Χαμόγελο του Παιδιού», προς τους γονείς-κηδεμόνες αλλά και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας με θέμα «Ασφάλεια στο διαδίκτυο». Η ενημέρωση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο είναι σημαντική καθώς καταδεικνύονται οι  κίνδυνοι   παράλληλα με τα  πολλαπλά οφέλη του διαδικτύου, αλλά και  η αναγκαιότητα της  εκπαίδευσης, ιδιαίτερα των παιδιών, στην ασφαλή διαδικτυακή πλοήγηση.

Προσφορά των μαθητών/τριών του Β2 στην Άρσι Κοζάνης

Οι μαθητές/τριες του τμήματος Β2 του σχολείου μας έπειτα από αξιέπαινη πρωτοβουλία της προέδρου του τμήματος Μήλιου Κατερίνας συγκέντρωσαν και παρέδωσαν υλικά για επανάχρηση στην Άρσι Κοζάνης στις 6/3/2024.
IMG 4d5d99a0ab003a8f6fd4595b8a002d58 V

Εκπαιδευτική – βιωματική δράση με το ΕΚΑΒ

Η Διευθύντρια Βλαχάβα Ευανθία και ο Σύλλογος διδασκόντων του 1ου  Γυμνασίου Κοζάνης ευχαριστούμε θερμά το ειδικό προσωπικό του ΕΚΑΒ, το οποίο ανταποκρινόμενο στην πρόσκλησή μας, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας, να παρακολουθήσουν, την Τετάρτη 6/3/2024, εκπαιδευτική – βιωματική δράση η οποία είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας σε θέματα καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ). Οι μαθητές/τριες, αφού παρακολούθησαν τη δράση, είχαν την ευκαιρία να εφαρμόσουν στην πράξη όσα έμαθαν και να πάρουν απαντήσεις σε IMG 04a35cc1974f86ecda664653f140a792 Vπολλά κρίσιμα ερωτήματα.

Ανάθεση εκδρομής στο Βελιγράδι

Σχετικά με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος  του 1ου Γυμνασίου Κοζάνης για την διοργάνωση εκδρομής στο Βελιγράδι, η επιτροπή εξέτασης των προσφορών από ταξιδιωτικά και τουριστικά γραφεία αποφάσισε να αναθέσει την διοργάνωση της εκδρομής στο πρακτορείο HERMES TOYRS  Kοζάνης, καθώς πληροί τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και κρίθηκε οικονομικότερη προσφορά.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΒΑΛΤΑΔΩΡΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Φιλανθρωπική δράση του Β2

“Με αφορμή τους τρεις Ιεράρχες και με πρωτοβουλία του Β2, καθώς και σε συνεργασία με την ΑΡΣΙΣ Κοζάνης, κάναμε ένα κάλεσμα σε όλο το σχολείο, για να συγκεντρωθούν ρούχα. Μέσα από αυτή τη δράση στέλνουμε το μήνυμα της φιλανθρωπίας, του ανθρωπισμού, της επανάχρησης αλλά και της αλληλεγγύης. Βάλαμε κι εμείς με τη σειρά μας, ένα μικρό λιθαράκι για να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Δημήτρη Λεούδη και όλη την ομάδα την ΑΡΣΙΣ Κοζάνης, για την συνεργασία μας”.

IMG 20240216 080917

” ΜΗΛΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Πρόεδρος του Β΄2

Η αφίσα δημιουργήθηκε από την μαθήτρια Μήλιου Κατερίνα

Βιωματικό σεμινάριο από τους ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ- ΟΚΑΝΑ

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 στο χώρο του 1ου Γυμνασίου Κοζάνης -Βαλταδώρειο  πραγματοποιήθηκε τρίωρο (3 ωρών) βιωματικό σεμινάριο που υλοποίησε το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε.Κοζάνης ΄ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ΄- ΟΚΑΝΑ σε συνεργασία με την Ομάδα Δράσης του Σχολείου που ασχολείται με τη ΄Σχολική Φοίτηση – Διαρροή΄.

Ο τίτλος του σεμιναρίου είναι:

Η Ενίσχυση της Αυτοεκτίμησης σε Μαθητές και Εκπαιδευτικούς /

ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε διά ζώσης στο χώρIMG fd35bc9d7bce404822d5d22fff368c87 Vο του Γυμνασίου και βασίστηκε στην ενεργό συμμετοχή των εκπαιδευτικών κατά τη διαδικασία.

Ευχαριστούμε θερμά την έξοχη Κοινωνιολόγο /Med- Επιστημονικό Στέλεχος του Κέντου Πρόληψης κ. Καλώτα  Ελευθερία που δημιούργησε ένα εξαιρετικό περιβάλλον.

Ευχαριστούμε επίσης τον Σύμβουλο επί  των Εκπαιδευτικών Θεμάτων και Σύμβουλο Πληροφορικής κ. Παπαβασιλείου Αθανάσιο που μας τίμησε με την παρουσία του.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση και τους Συναδέλφους του Σχολείου που πλαισίωσαν την εκδήλωση.

Η Ομάδα για τη ΄Σχολική Φοίτηση – Διαρροή΄

IMG 20240216 130825

Παρακολούθηση διαδικτυακής συναυλίας

Μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Κοζάνης στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής, και έπειτα από πρωτοβουλία του μουσικού κ. Χάρη Γκατζόφλια, στις 15/02/2024 συνδέθηκαν διαδκτυακά και παρακολούθησαν συναυλία της κρατικής ορχήστρας με τίτλο:«Η Συμφωνία του αποχαιρετισμού του Haydn: όταν γεννήθηκε η συμφωνική μουσική».

Ήταν μια μοναδική εμπειρία“, είπαν μαθητIMG cc26e589fbf886e308dbc367df41361e Vές και εκπαιδευτικοί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Συγχαρητήριο μήνυμα για διάκριση σε αγώνες Ταεκβοντό

Συγχαρητήρια στους   μαθητές του 1ου Γυμνασίου Κοζάνης, Μπαρούδα Νικόλαο του Ιωάννη και Δόδουρα Δημήτρη του Γεωργίου, που συμμετείχαν στο   1ο  Τεχνικό πρωτάθλημα Poomsae της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος στην Θεσσαλονίκη, στις 09 Φεβρουαρίου 2024 και κατέκτησαν την 2η και την 3η θέση αντίστοιχα.

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών