ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 17ης ΝΟΕΜΒΡΗ

1700404911654
Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα “Λόγου και Τέχνης” του σχολείου μας ο εορτασμός για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Υπεύθυνες για την γιορτή ήταν οι κυρίες Λιθαρή Αριστέα και Παρανού Μαρία.
Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τα γεγονότα της ιστορικής επετείου, πλαισιωμένα από οπτικό και ακουστικό υλικό. Η παρουσίαση της γιορτής είχε σκοπό να μεταδώσει στους μαθητές μας τα έντονα συναισθήματα που συνοδεύουν την ιστορική αυτή επέτειο και έγινε χρήση του στοιχείου της δραματοποίησης. Στην ανάγνωση του χρονικού και την παρουσίαση των ποιημάτων συμμετείχαν οι εξής μαθητές και μαθήτριες: Αθανασιάδου Ελπίδα, Παντελίδου Ραφαέλα, Σοφιάδου Μαρίαννα, Καζάκου Αργυρώ, Τσιαίρη Ευθυμία, Γουμουσίδου Ιφιγένεια, Ιτσιόπουλος Πρόδρομος και Λώλα Ηλιαννή. Τα παιδιά αυτά εργάστηκαν άοκνα το διάστημα πριν από την γιορτή και δείξαν συγκινητική αφοσίωση. Την γιορτή πλαισίωνε η χορωδία του σχολείου μας συνοδεία μουσικών οργάνων υπό την καθοδήγηση της κ. Σίλας Αγγελακοπούλου, καθηγήτριας μουσικής. Τέλος, καθοριστική ήταν και η συμβολή  του μαθητή του Γ2 Ανέστη Κουρτίδη, ο οποίος με τις γνώσεις του μπόρεσε να λύσει τα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.
Κλείνοντας, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και τους μαθητές του σχολείου μας για την συμπεριφορά τους στη διάρκεια αυτής της εκδήλωσης του σχολείου μας.
Ακολουθούν μερικά στιγμιότυπα από την γιορτή. ..