ΔΡΑΣΕΙΣ 2022-2023 2021-2022

Συγκεντρώνουμε πλαστικά καπάκια – Συμμετέχουμε στην ανακύκλωση

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2022-2023 στο 1o Γυμνάσιο Ελευσίνας-“Αισχύλειο” υλοποιήθηκε εθελοντική δράση, με στόχο την ανακύκλωση πλαστικών. Οι μαθητές και μαθήτριες, από όλες τις τάξεις του σχολείου μας, ανταποκρίθηκαν με προθυμία στην πρόσκληση και συγκέντρωσαν πλαστικά καπάκια τα οποία και παρέδωσαν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης  «The Green City».

H πρωτοβουλία αυτή συνέβαλε σημαντικά στο να γίνει κατανοητή η σημασία της ανακύκλωσης για τον πλανήτη μας και παράλληλα ευαισθητοποίησε όλους μας απέναντι στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

PABLO PICASSO – ΘΑΝΟΣ ΤΣΙΓΚΟΣ: ΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ.
Την Τετάρτη 17/5 οι μαθητές/τριες του τμήματος Β4 του σχολείου μας είχαν τη χαρά να συμμετάσχουν σε εργαστήριο εικαστικής δημιουργίας, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος PABLO PICASSO – ΘΑΝΟΣ ΤΣΙΓΚΟΣ: ΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ. Η δράση διοργανώθηκε από το ΠΑΚΠΠΑ του Δήμου Ελευσίνας και το τμήμα Πολιτιστικών  θεμάτων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Δυτικής Αττικής και υλοποιήθηκε στην πλατεία Αγ. Γεωργίου στην Ελευσίνα.

Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες μας για την όμορφη παρουσία και συμμετοχή τους στη ξεχωριστή αυτή δράση.

Ευχαριστούμε θερμά την εικαστικό του σχολείου μας, κ. Κοτρίδου Ελένη για την προθυμία, το ενδιαφέρον, την προετοιμασία και την άρτια συμμετοχή των μαθητών/τριών μας στο καλλιτεχνικό εργαστήριο.
e d
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2023
MaW 1
Κοινωνική δράση Δεκέμβριος 2022.
Με στόχο την καλλιέργεια του εθελοντισμού και του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο, το σχολείο μας προμηθεύτηκε γραφική ύλη από  το “Το Χαμόγελο του Παιδιού” προκειμένου να ενισχυθούν οικονομικά οι σκοποί και οι δράσεις του οργανισμού. Τα όμορφα στυλό με την ευχή “Smile every day” μοιράστηκαν σε όλους τους  μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ως χριστουγεννιάτικο αναμνηστικό δώρο που θα θυμίζει σε όλους μας αυτή την όμορφη δράση.

hamogelo1 hamogelo2

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Το σχολείο μας ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση στην εκδήλωση  της ΚΟΙΝΣΕΠ (Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση) «Όλοι εμείς»  που πραγματοποιήθηκε  την Παρασκευή 2.12.22 στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία, συμμετείχε με ένα τμήμα της Γ τάξης. Τα παιδιά  συνόδευσαν οι Υποδιευθύντριες Κα Πρασίνου και Κα Τζιτζιρίκα και η Συντονίστρια Κα Στάθη. Τα παιδιά γιόρτασαν τη διαφορετικότητα χορεύοντας υπό τον ήχο αφρικανικής μουσικής. Ευχαριστούμε πολύ την ΚΟΙΝΣΕΠ «Όλοι εμείς» για τη διάθεση οχήματος και οδηγού κατά την επιστροφή των παιδιών στο σχολείο.

ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΑΙΟΣ 2022.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Με πολλή χαρά και ενθουσιασμό

Μαθητές και μαθήτριες  από τις τρεις τάξεις  του σχολείου μας  συμμετείχαν στο  Μαθητικό Συνέδριο «1922-2022: Από τη Μικρά Ασία  στην Ελευσίνα – 100 Χρόνια Δρόμος» που πραγματοποιήθηκε στις  12 Μαΐου 2022 στο Στέκι του ΝΠΔΔ ΠΑΚΠΠΑ Δήμου Ελευσίνας.

Τα παιδιά μέσα από λόγο, εικόνα και μουσική παρουσίασαν  τη ζωή των Ελλήνων της Σμύρνης πριν και μετά την καταστροφή, συγκίνησαν τους  παρευρισκόμενους και βραβεύτηκαν για τη συμμετοχή τους.

Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες:

Κομματίδη Αθανασία

Μονιού Μαρία

Μπεκιάρη Άννα

Παύλου Ευθαλία

Παυλοπούλου Νεφέλη

Ρόκκου Αλεξάνδρα

Σακελλαρίου Αναστασία

Τζινιέρη Φιλαρέτη

Σπανούδης Λευτέρης

Σοφικίτης Μηνάς

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Χρυσοπούλου Αποστολία

Αλεξίου Θεανώ

Βαγενά Ελένη

ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Από ην Παρασκευή 08/04/2022 ως και τη Δευτέρα 11/04/2022,  ο Σύλλογος γονέων και Κηδεμόνων, μαθητές και μαθήτριες, καθώς και οι καθηγήτριες  Κα Πρασίνου, Κα Στάθη και  Κα Ζαβιτσάνου, διοργάνωσαν Πασχαλινό bazaar με δημιουργίες τους, καθώς και έκθεση εργασιών Βιολογίας, Εικαστικών και Τεχνολογίας.

Το ακόλουθο video δημιούργησε και επιμελήθηκε ο μαθητής του Γ3 Χανάς Νικόλαος.

Λήψη αρχείου

Σήμερα, Παρασκευή 11/03/2022, ομάδα μας προκρίθηκε στη β’φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού:”1821 WikipediaChallenge: Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής”. Ακολουθεί εικόνα με τα σχολεία που προκρίθηκαν.

Η ομάδα αποτελείται από τις επικεφαλής καθηγήτριες Κα Ξανθοπούλου και Κα Ζώτου και τους μαθητές/μαθήτριες: Σοφικίτη Μηνά, Ντάρδα Χρύσα, Μαυρίδη Ελένη από το Γ4 και  Μουμούρη Γιάννη από το  Γ2.

wikipedia challenge

Στο πλαίσιο των δράσεων κατά του σχολικού εκφοβισμού που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας, ο μαθητής της Γ τάξης Ταταλιάς Παναγιώτης σχεδίασε το λογότυπο που ακολουθεί.

tatalias

Λήψη αρχείου