ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 2021-2022

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στο σχολείο μας υλοποιήθηκε πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Δυτικής Αττικής,  με θέμα:

«Η Ελευσίνα μέσα στον χρόνο. Η πόλη διηγείται την ιστορία της».

Το θέμα επιλέχτηκε προκειμένου οι μαθητές που συμμετείχαν στην  παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος ευαισθητοποιηθούν απέναντι στην τοπική πολιτιστική κληρονομιά,  διαμορφώνοντας συγκροτημένη ιστορική αντίληψη, μέσα από τη μελέτη και διερεύνηση σημαντικών σταθμών της ιστορίας της πόλης, από την αρχαιότητα έως τη σύγχρονη εποχή.

Λήψη αρχείου

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στο σχολείο μας υλοποιήθηκε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δ.Ε. Δυτικής Αττικής, με θέμα:

«Βότανα: Γνωρίζοντας τους θησαυρούς της φύσης».

Το θέμα επιλέχτηκε προκειμένου οι συμμετέχοντες μαθητές να διερευνήσουν διαφορετικά είδη βοτάνων, να αντιληφθούν τη χρησιμότητα και τις ευεργετικές τους ιδιότητες και να κατανοήσουν τη διαχρονική σημασία τους για τον άνθρωπο και την αειφόρο ανάπτυξη.

Επιμορφωτική επίσκεψη:

Τον Μάρτιο, η παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού προγράμματος  επισκέφτηκε το ΚΠΕ Ελευσίνας και συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα, «Ελευσίνα, αστικό μονοπάτι για μύστες… στην αειφορία».

Συμμετοχή σε θεματικό δίκτυο:

H περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας συμμετέχει στο θεματικό δίκτυο που συντονίζει το ΚΠΕ Μακρινίτσας, με θέμα «Τα βότανα στη ζωή μας».

Λήψη αρχείου