001

Το Σάββατο 7 Οκτωβρίου, η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης οργάνωσε στην Αθήνα επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα «Ιδέες και Δράσεις για Φύση Χωρίς Σκουπίδια αλλά… με ανθρώπινες αξίες» κατά τη διάρκεια της οποίας βραβεύτηκαν και τα έργα που διακρίθηκαν στον «Διαγωνισμό Συγγραφής Περιβαλλοντικής Ιστορίας».

Μια από τις ιστορίες που διακρίθηκαν ήταν και  «Ο Κόμπι και η Στίνκυ», ένα παραμύθι  γραμμένο από ομάδα μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Ιεράπετρας. Τη σχολική χρονιά 2013-2014 μέσα στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής της Γ τάξης «Διαχείριση φυσικών πόρων» και του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ξαναχρησιμοποίησέ το», με την εποπτεία της γεωπόνου εκπαιδευτικού Μαρίας Σουργιαδάκη, μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης τότε έγραψαν μια συνεργατική ιστορία για μικρά παιδιά, με στόχο την ευαισθητοποίησή τους στη διαχείριση των απορριμμάτων. Μαθητές της Β τάξης του τομέα γεωπονίας της προηγούμενης σχολικής χρονιάς επιμελήθηκαν την ιστορία με μικρές διορθώσεις. Απευθυνόμενοι σε μικρότερα παιδιά, οι συγγραφείς έπρεπε να απλοποιήσουν σύνθετες έννοιες που μάθαιναν στην τάξη και με φαντασία και δημιουργικότητα να περάσουν μηνύματα στάσεις ζωής στους νεαρότερους μαθητές. Από παιδαγωγική άποψη, η διαδικασία αυτή επιτυγχάνει καλύτερη εμπέδωση της γνώσης, καλλιέργεια της φαντασίας και της δημιουργικότητας των μαθητών και ενίσχυση της αυτοεκτίμησής  τους. Η βράβευση της ιστορίας αυτής αποδεικνύει την παιδαγωγική της αξία και δείχνει για ακόμη μια φορά ότι μέσα στο Επαγγελματικό Λύκειο υπάρχει ένα δυναμικό που απλά χρειάζεται ευκαιρίες για να ξεδιπλωθεί.