Στις 24-4-2024 ήρθε το ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της ΕΛΛΕΤ  σε εμάς!!!

Συγκεκριμένα το 1ο ΕΠΑΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ανταποκρίθηκε σε πρόσκληση του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου , που πρόσφερε prive  δίωρη διαδικτυακή επιμόρφωση  σε ομάδα μαθητών του σχολείου μας που υλοποιούν περιβαλλοντικά προγράμματα, για τη βιώσιμη μόδα και το πως η επιλογή και η αγορά των ρούχων μας επηρεάζει το οικολογικό μας αποτύπωμα. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και προβληματίστηκαν. Υπήρξε  αλληλεπίδραση και εποικοδομητικός διάλογος.

Είναι πολύ σημαντικό το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και η καλλιέργεια περιβαλλοντικής παιδείας στους μαθητές.

Ευχαριστούμε πολύ την πρόεδρο του ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ,  κυρία Ζωή Πολυμεροπούλου καθώς και τη συντονίστρια του προγράμματος Βάσια Κουρεμένου που αν και ανήκουν στη μη τυπική εκπαίδευση παρέχουν τόσο ουσιαστική παιδεία και πολιτισμό στα σχολεία με τα οποία συνεργάζονται.

ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 3           ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 5 ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2 ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 6 ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 8

ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 7         ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 1