Στις 19 Μαρτίου  2024, υλοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Κέντρο Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ιεράπετρας-Νεάπολης, στην οποία συμμετείχαν μαθητές του τομέα Γεωπονίας της Β και Γ τάξης καθώς και μαθητές της Α  που συμμετέχουν σε περιβαλλοντικά προγράμματα.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα του ΚΠΕ με τίτλο : ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ;

Ήταν μια υπέροχη  εμπειρία, όπου οι μαθητές μας πήραν μέρος  σε συζήτηση για την κλιματική αλλαγή, σε διαδραστικά παιχνίδια με ερωτήσεις πάνω σε αυτό , που τους ενθουσίασαν  με την προσπάθεια να σκοράρουν…

Έτσι  με παιγνιώδη τρόπο εμπέδωσαν και αποσαφήνισαν περιβαλλοντικούς  όρους και έννοιες. Έμαθαν  για τα βιοκλιματικά σπίτια, τη γρήγορη μόδα και τις συνέπειες  που μπορεί να έχει ο υπερκαταναλωτισμός στο περιβάλλον και στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Εντυπωσιάστηκαν με τον  ηλιακό φούρνο και τον ηλιακό ποδηλάτη στην είσοδο του ΚΠΕ  και έγινε μια εποικοδομητική συζήτηση , για το πως μπορούμε να αλλαξουμε μικρές μας καθημερινές συνήθειες , ώστε να συμβάλλουμε ο καθένας από εμάς στην προστασία του πλανήτη.

Ευχαριστούμε θερμά το εκπαιδευτικό προσωπικό του ΚΠΕ , για τις υπέροχες δραστηριότητες και τη φιλοξενία.

Εις το επανιδείν.

κπε 8 κπε 9 κπε7