Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου

Ανώνυμο σχέδιο

Την “Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου”  υποδέχθηκε το σχολείο μας την Τρίτη 2 Απριλίου 2024 με μεγάλη χαρά. Μια ημέρα αφιερωμένη στον πλούτο της παιδικής λογοτεχνίας και στη σημαντικότητα του διαβάσματος στη ζωή των παιδιών.

Η κυρία Πεγκλίδου Αθηνά,  προσέφερε μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση στους μαθητές της Β’ και Γ΄Τάξης του σχολείου μας σχετικά με τη σημασία της ημέρας αυτής και τον πλούτο των παιδικών βιβλίων. Με πάθος και δέος, μίλησε για τη δύναμη των λέξεων να μεταφέρουν συναισθήματα και να ανοίγουν παράθυρα προς νέους κόσμους.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για τα αγαπημένα τους βιβλία, να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους και να εμπνευστούν από τις ιστορίες των άλλων.

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου αποτελεί μια υπέροχη ευκαιρία για τα παιδιά να εμπνευστούν, να μάθουν και να ανακαλύψουν τον μαγικό κόσμο της λογοτεχνίας. Μέσα από αυτήν την εμπειρία, διδάσκονται ο σεβασμός στο διάβασμα, η αγάπη για τη φαντασία και η σημασία της ιστορίας στην ανάπτυξη τους.