.
Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας με μεγάλη αγάπη, ιδιαίτερο ενδιαφέρον και μια παιδοκεντρική φιλοσοφία προσφέρει το μορφωτικό έργο του από το 1918 σε μια όμορφη περιοχή της πόλης μας.

Αποστολή και δέσμευση το όραμά μας για ένα δημοκρατικό, αειφόρο, εξωστρεφές σχολείο που θα στηρίζεται στις άριστες και αρμονικές σχέσεις με το εκπαιδευτικό προσωπικό τους/τις μαθητές/τριες και τις οικογένειές τους για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση των υψηλών σκοπών και στόχων της εκπαίδευσης.

Ένα σχολείο το οποίο πέρα από τις γνώσεις θα εμπνέει τις αξίες για την αγάπη, τη φιλία, τη συνεργασία και τον αλληλοσεβασμό, μέσα σε ένα κλίμα ασφάλειας, συμπερίληψης και αμοιβαίας αποδοχής, όπου θα καλύπτει ολόπλευρα τις μαθησιακές, αναπτυξιακές και ψυχοκοινωνικές ανάγκες όλων των μαθητών/τριών ανεξαιρέτως.

Με κίνητρο την αγάπη για το παιδί, η μεγαλύτερη χαρά μας είναι τα παιδιά να μεγαλώνουν ευτυχισμένα και ασφαλή σε ένα θετικό και ευχάριστο περιβάλλον μάθησης, όπου οι μαθητές θα μπορούν να παίζουν, να αυτενεργούν, να εξερευνούν, να δομούν τη γνώση και να αισθάνονται το σχολείο ως ένα δεύτερο σπίτι!

.