2η κινητικοτητα Erasmus +KA122 “How to make your school more international” – Benalmadena, Spain

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Μαυρομάτη Μαρία συμμετείχε στο course training, “How to make your school more international”, του εκπαιδευτικού οργανισμού Euneos στην Benalmadena της Ισπανίας από 6/4/24 μέχρι 14/4/24, στο πλαίσιο του Erasmus KA122 με τίτλο “Συμπερίληψη μέσα από καινοτόμες δράσεις σε ένα ψηφιακό ευρωπαϊκό σχολείο”.
Μέσα σε έναν πανέμορφο χώρο με εξαιρετικούς εκπαιδευτές και εκπαιδευτικούς από 9 ευρωπαϊκές χώρες, παρουσιάστηκαν και αναλύθηκαν τεχνικές έτσι ώστε ένα σχολείο να τις ακολουθήσει και να μπορέσει να αναπτυχθεί σε ένα ευρωπαϊκό περιβάλλον, να ανοίξει τους ορίζοντες των μαθητών και των εκπαιδευτικών του κάνοντάς το περισσότερο εξωστρεφές και ενισχύοντας τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του.
Η επιμόρφωση ήταν πολύ καλά οργανωμένη. Βασική αρχή, η αποδοχή και ο σεβασμός στη διαφορετική κουλτούρα. Με αυτό σαν βάση δόθηκαν ευκαιρίες για μελλοντικές συνεργασίες. Η κινητικότητα υλοποιήθηκε και χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του Ι.Κ.Υ.