Ανακύκλωση (συνέχεια)

Ο κύκλος ζωής των ψεύτικων και των αληθινών λουλουδιών

Οι μαθητές έφτιαξαν από χαρτόνι, γκοφρέ χαρτί και ξυλάκια ψεύτικα λουλούδια. Μετά τα τοποθέτησαν σε μία γλάστρα, όπου προηγουμένως είχαν φυτέψει αληθινούς σπόρους. Άραγε, ποιες θα είναι οι αλλαγές στα σποράκια και τα ψεύτικα λουλούδια; Οι μαθητές παρατηρούν και προσπαθούν να εξηγήσουν τις διαφορές.

Οι μαθητές συμπληρώνουν φυλλάδια σχετικά με την ανακύκλωση από το πρόγραμμα “Ζωή χωρίς σκουπίδια”.

Αφού πρώτα οι μαθητές ενημερώθηκαν για την κομποστοποίηση και παρακολούθησαν ένα σχετικό βίντεο, έκαναν και οι ίδιοι ένα σχετικό πείραμα.

Οι μαθητές καθ΄όλη τη διάρκεια του έτους συγκεντρώνουν ανακυκλώσιμες συσκευασίες και τις πετάνε στον Μπλε Κάδο, που έφερε ο Δήμος με αφορμή το φετινό περιβαλλοντικό πρόγραμμα του σχολείου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Παπαθανασίου Χρήστος