ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ 1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑΣΟΥ

Η 6η  Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα για την πρόληψη και καταπολέμηση της σχολικής βίας.

Με την ευκαιρία αυτή στο  1ο 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Θάσου  πραγματοποιήθηκε διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο των εκπαιδευτικών του νησιού μας από την Σχολική Σύμβουλο κ. Ελένη Σαατσόγλου. Το θέμα του σεμιναρίου ήταν η ενδυνάμωση της σχολικής τάξης, μέσα από μια σειρά δράσεων και εκπαιδευτικών παιχνιδιών, με απώτερο σκοπό την πρόληψη της σχολικής βίας.

Την Τρίτη 12 Μαρτίου οι εκπαιδευτικοί της Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄  τάξης επιμορφώθηκαν μέσα από δραστηριότητες που παρουσιάστηκαν από τους μαθητές της Β΄ τάξης του  1ου Δημοτικού Σχολείου Θάσου με την καθοδήγηση της Σχολικής   Συμβούλου και της δασκάλας της Β΄ τάξης κ. Μαργιού Καλλιόπης. Την Τετάρτη 13 Μαρτίου επιμορφώθηκαν οι εκπαιδευτικοί της Α΄, Β΄, Γ΄ τάξης του νησιού μας.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό συμμετέχοντας σε δραστηριότητες και παιχνίδια , που σκοπό είχαν την πρόληψη και καταπολέμηση της σχολικής βίας.