Το παζλ της ανακύκλωσης!

Κατασκευή που υλοποιήθηκε από τους μαθητές μας στα πλαίσια του προγράμματος “Οικολογικά σχολεία: Παίζω, παίζεις, παίζουμε …με ανακυκλώσιμα υλικά”

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:

Χάιδω Φλωροκάπη (εικαστικός)

Η συνταγή της φιλίας από τους μαθητές της Δ΄ τάξης

Η δραστηριότητα που ακολουθεί υλοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος “Συνυπάρχοντας αρμονικά στο σχολείο”

Τι θα χρειαστούμε;;;

Πώς θα το κάνουμε;;;

Το μυστικό της επιτυχίας;;;

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Παπαθανασίου Χρήστος

Καζάρα Ελένη

6ο τεύχος ηλεκτρονικού περιοδικού από τους μαθητές του Τμήματος Ένταξης

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές του Τμήματος Ένταξης σάς ενημερώνουν για την έκδοση του 6ου τεύχους του ηλεκτρονικού τους περιοδικού και της ψηφιακής τους εφημερίδας. Η δράση αυτή υλοποιείται στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Οι μικροί δημοσιογράφοι εν δράσει 2». Συμμετέχοντες είναι οι μαθητές των Τμημάτων Ένταξης του 1ου Δ.Σ. Θάσου, του 1ου Δ.Σ. Νέας Μαγνησίας Θεσσαλονίκης, του 8ου Δ.Σ. Καβάλας και του 8ου Δ.Σ. Κομοτηνής. Όλα τα άρθρα που υπάρχουν μέσα στο περιοδικό και την εφημερίδα είναι γραμμένα εντός της σχολικής αίθουσας από μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες με την καθοδήγηση των ειδικών παιδαγωγών κ. Καζάρα Ελένης, κ. Αγγελάκη Κατερίνας, κ. Κουβέλη Έλλης και κ. Καζαντζή Ιωάννας.

Για να διαβάσετε το 6ο τεύχος της ψηφιακής εφημερίδας Τα Χρυσά Μολύβια, μπορείτε να επισκεφτείτε τη διεύθυνση

Για να διαβάσετε τα άρθρα του 6ου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού Special Reporters μπορείτε να επισκεφτείτε τη διεύθυνση

Καλή πλοήγηση και καλή ανάγνωση!