Το βιβλίο γιορτάζει …

Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου,στα γενέθλια του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα.
Μια όμορφη εκδήλωση έγινε στο σχολείο μας από την εκπαιδευτικό Ελπίδα Αγαθαγγελίδου σε συνεργασία με τα τμήματα Ε2 και Στ3 και τις δασκάλες τους Κωνσταντίνα Τσιτλακίδου , Νίκη Αναγνωστοπούλου και Ζωγραφία Βέττα (δασκάλα αγγλικής γλώσσας) για να τιμήσουμε το βιβλίο.

Όπως  είπαν τα παιδιά, το βιβλίο είναι ένα ανοιχτό παράθυρο στον κόσμο γιατί σε ταξιδεύει σε άλλες χώρες!!!Σε κάνει να κλαις,να γελάς ,να τραγουδάς,να κοιμάσαι!!!Μέσα απ’ τις σελίδες του πετάς ή ονειρεύεσαι,πας  χιλιάδες  χρόνια  πιο πίσω ή πιο μπροστά!!!Ένα καλό βιβλίο θες να το διαβάζεις ξανά και ξανά και πολλές φορές δεν το χορταίνεις!!!Είναι φανταστικό να διαβάζεις βιβλία!!!

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

Ο όρος «αυτισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη «εαυτός» και υποδηλώνει την απομόνωση ενός ατόμου στον εαυτό του.
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αυτισμού, η εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής του σχολείου μας, Ράνια Νικολαΐδου, ρώτησε τους μαθητές των μεγάλων τάξεων τι γνωρίζουν για τον «αυτισμό». Μέσα από τον διάλογο που είχε μαζί τους, ενημερώθηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν και έμαθαν πως είναι παιδιά  που δυσκολεύονται στην συμπεριφορά και στην επικοινωνία. Έχουν περιορισμένο λεξιλόγιο, μπερδεύονται με τις λέξεις, δυσκολεύονται να εκφράσουν αυτό που νιώθουν. Είναι καλύτερο να τους δείξεις κάτι, παρά να το πεις. Οι πολλές επαναλήψεις και η υπομονή μαζί τους, τα βοηθούν να μαθαίνουν καλύτερα! Γι’ αυτό το λόγο έχουν ανάγκη στήριξης από ειδικούς γιατρούς, λογοθεραπευτές και εργοθεραπευτές, από παιδαγωγούς και τους γονείς τους.