• Μάιος 2016

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
    Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Διαγωνισμός ανάγνωσης στα Γαλλικά

Με τα τμήματα της Ε΄και της ΣΤ΄ τάξης, στο μάθημα των Γαλλικών, κάναμε διαγωνισμό ανάγνωσης. Αυτοί είναι οι μαθητές-μαθήτριες, που είχαν την καλύτερη προφορά, με το βραβείο τους!!!

Κατασκευή ντοσιέ στο μάθημα των Γαλλικών

Στα πλαίσια της δημιουργικής κατασκευής, στο μάθημα των Γαλλικών, φτιάξαμε με τους μαθητές, ντοσιέ, αλλά και σημειωματάριο με κανόνες προφοράς. Έτσι, θα το συμβουλεύονται το καρνέ, κάθε φορά που μελετάνε τους διαλόγους του βιβλίου και με αυτό τον τρόπο, θα μάθουν, ευκολότερα και σωστότερα, να διαβάζουν και να γράφουν στη γαλλική γλώσσα!

Η Πρωταπριλιά στη Γαλλία

Την 1η Απριλίου στη Γαλλία, συνηθίζουν να κρεμούν στις πλάτες των παιδιών ή των φίλων μικρά χάρτινα ψάρια και φωνάζουν ‘’Πρωταπριλιάτικο ψάρι’’. Υπάρχουν διάφορες εκδοχές, σχετικά με το χρόνο και τον τόπο, που γεννήθηκε το έθιμο αυτό. Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή ξεκίνησε από τη Γαλλία το 1564,όταν ο βασιλιάς Κάρολος ο 9ος διέταξε να […]