• Ιανουάριος 2021
    « Απρ

• European School Radio

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.

Μένουμε Σπίτι

Γλώσσα Α΄τάξης – Παίζουμε παντομίμα; -Το ρήμα «είμαι»

Παρακολουθούμε το βίντεο πατώντας στον σύνδεσμο και κλίνουμε το ρήμα «είμαι» προφορικά και γραπτά.

Το βίντεο αποδίδει καλύτερα σε προβολή πλήρους οθόνης.

Γλώσσα Α΄τάξης – Καράβια – Διαλυτικά

Παρακολουθούμε το βίντεο και γράφουμε στο τετράδιό μας την εργασία που θα βρούμε εδώ.

Γλώσσα Α΄τάξης – Καράβια – Δίψηφα φωνήεντα

Γλώσσα Α΄τάξης – Δώρα για την Ιωάννα – Διαζευκτικό ή

Γλώσσα Α΄ τάξης – Ένα γράμμα για την Ιωάννα – πού, πώς

Γεωγραφία Ε΄τάξης – Κεφάλαια 1-9

Οι ερωτήσεις που θα βρούμε στον επόμενο σύνδεσμο αφορούν στα 9 πρώτα κεφάλαια της Γεωγραφίας Ε΄τάξης.

Κεφάλαια 1-9

Γλώσσα – Χρόνοι του ρήματος

Δοκιμάζουμε τις γνώσεις μας στους χρόνους των ρημάτων στους επόμενους συνδέσμους.

Χρόνοι του ρήματος

Γλώσσα – Τα μέρη του λόγου

Πατώντας στους επόμενους συνδέσμους θα προσπαθήσουμε να ξεχωρίσουμε τα μέρη του λόγου.

Μέρη του λόγου 1

Μέρη του λόγου 2

Γλώσσα – Προστακτική

Το βιβλίο της Γλώσσας Γ΄τάξης αναφέρει τις έννοιες «Εξακολουθητική» και «Συνοπτική» προστακτική. Οι έννοιες αυτές συναντώνται και ως «Προστακτική Ενεστώτα» και «Προστακτική Αορίστου» αντίστοιχα.

Στους επόμενους συνδέσμους αναφέρονται οι όροι « Προστακτική Ενεστώτα» (Εξακολουθητική) και « Προστακτική Αορίστου«(Συνοπτική).

Ξεχωρίζω την Προστακτική Ενεστώτα από την Προστακτική Αορίστου

Σχηματίζω την Προστακτική

Γλώσσα – Υποτακτική

Το βιβλίο της Γλώσσας Δ΄τάξης αναφέρει τις έννοιες «Εξακολουθητική» και «Συνοπτική» υποτακτική. Οι έννοιες αυτές συναντώνται και ως «Υποτακτική Ενεστώτα» και «Υποτακτική Αορίστου» αντίστοιχα.

Στους επόμενους συνδέσμους αναφέρονται οι όροι «Υποτακτική Ενεστώτα» (Εξακολουθητική) και «Υποτακτική Αορίστου«(Συνοπτική).

Ξεχωρίζω την Υποτακτική Ενεστώτα από την Υποτακτική Αορίστου

Σχηματίζω την Υποτακτική