ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΟΜΙΛΙΑ

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο συνεργασίας σχολείου και οικογένειας θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 19 Απριλίου και ώρα 6.00 μ.μ. ομιλία με θέμα «Όρια & Συνέπειες». Η συνάντηση απευθύνεται στους γονείς του Δημοτικού Σχολείου Μάλεμε και Πλατανιά με σκοπό τη συμβουλευτική καθοδήγηση, ενδυνάμωση και ενημέρωση σε θέματα που αφορούν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Επίσης, η κ.Γκαναδάκη Ευτυχία, εργοθεραπεύτρια ΚΕΔΑΣΥ και η κ. Λήδα Φλωρά, λογοθεραπεύτρια ΚΕΔΑΣΥ θα μιλήσουν για τα «Αναπτυξιακά ορόσημα λόγου και κίνησης στην παιδική ηλικία και τα όρια μέσω δραστηριοτήτων».  Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου Πλατανιά. Θα ήταν μεγάλη μας χαρά να παρευρεθείτε σ’ αυτή τη συνάντηση, καθώς θα θέλαμε να ακούσουμε και να συζητήσουμε τους προβληματισμούς και τις απόψεις σας.ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ

“ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ”

IMG 5e4299e9a33c2ccbfa06d23270416067 V      IMG 6bde7fee66a3fbfa20367b0f433c03aa V

Την Παρασκευή 12 Απριλίου ολοκληρώθηκε με μεγάλη συμμετοχή κι επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τρίποντα στα σχολεία”. Για μια ακόμη χρονιά το σχολείο μας φιλοξένησε την εκπρόσωπο της Ε.Ο.Κ. κ.Φρόσω Δημητρουλάκη (με τους συνεργάτες της αυτή τη φορά) για τη διάδωση του αθλητικού ιδεώδους και των αρχών του Ολυμπισμού, μέσω της καλλιέργειας δεξιοτήτων στην καλαθοσφαίριση. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο για το άθλημα.

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

IMG 3b89f6a45a3b7e567ff8acac4e5b4d7e V

Την Παρασκευή 5 Απριλίου πραγματοποιήθηκαν οι σχολικοί αγώνες αντισφαίρισης στο Δημοτικό Ναυταθλητικό Κέντρο Σούδας, όπου συμμετείχε και το σχολείο μας με μεγάλη επιτυχία.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

IMG 75a411d86a9655876461df440d8cf284 V

Σήμερα 2 Απριλίου 2024, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον πολιτιστικό και αναπτυξιακό σύλλογο Πλατανιά, για τη δωρεά στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας 26 σύγχρονων βιβλίων για παιδιά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο αξιόλογο έργο τους.

ΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε ζωντανή σύνδεση μέσω webex των μαθητών της Ε΄ τάξης και του MD PhD, Διευθυντή του ΕΣΥ Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας του Γενικού Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, κ. Κάχρη Στέφανου με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για τις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία. Η δράση ήταν μέρος του προγράμματος του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων Αγωγής Υγείας της Ε΄ τάξης. Ο γιατρός, αφού παρουσίασε την έρευνά του, δέχτηκε ερωτήσεις και συνομίλησε με τους μαθητές.

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΚΙ

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κύριος Τσαρουχάς Κωνσταντίνος, προπονητής στην Σκακιστική Ακαδημία Χανίων (Σ.Α.Χ.). Πραγματοποίησε παρουσίαση αναφορικά με την ιστορία του σκακιού, τη διαχρονικότητά του και τους βασικούς κανόνες του. Οι μαθητές (μια διδακτική ώρα η κάθε τάξη) συμμετείχαν ενεργά, απαντώντας σε ερωτήσεις ή θέτοντας και οι ίδιοι τις δικές τους.

20240220 103700                                      20240220 101652

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

¨Τα χέρια μας τα έχουμε να αγαπάμε μόνο,

δεν τα απλώνουμε ποτέ να προκαλούμε πόνο.¨ Ε.Κ.

Σήμερα 6 Μαρτίου, παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές του σχολείου έκαναν διάφορες δράσεις γι΄αυτήν την τόσο ιδιαίτερη παγκόσμια ημέρα, η οποία μας αφορά όλους. Πραγματοποιήθηκαν προβολές βίντεο και συζητήσεις για το θέμα, ενώ οι μαθητές έφτιαξαν και αφίσες που θα διακοσμήσουν τις τάξεις και το διάδρομο του σχολείου.

20240306 21531220240306 215507

Εγγραφές μαθητριών/τών στην Α΄τάξη Δημοτικού

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

Από την  1η  Μαρτίου  2024 έχουν αρχίσει  οι  εγγραφές  των  νηπίων (που  γεννήθηκαν  καθ’  όλη  τη  διάρκεια  του  2018) στην  Α΄ τάξη  του Δημοτικού Σχολείου για  το  σχολικό  έτος  2024-2025.  Οι  εγγραφές  θα  διαρκέσουν  έως  20  Μαρτίου  2024  και θα πραγματοποιούνται τις ώρες 10:00 – 11:30 ή σε διαφορετική ώρα έπειτα από προσυνεννόηση με τη Δ/νση του σχολείου.

Σύμφωνα  με  τη  νομοθεσία  οι μαθητές-τριες εγγράφονται  στο  δημοτικό  σχολείο  που  αντιστοιχεί  σε  συγκεκριμένα  γεωγραφικά  όρια  που  έχουν  καθοριστεί  με  συγκεκριμένες  διοικητικές  αποφάσεις.  Συγκεκριμένα,  στο  Δημοτικό Σχολείο Πλατανιά  εγγράφονται  τα  παιδιά  που  η  διεύθυνση  κατοικίας  τους  βρίσκεται  στα  παρακάτω  χωροταξικά  όρια:

Πλατανιάς μέχρι τη γέφυρα του ποταμού Ιάρδανου, Βρύσες Κυδωνίας, Πατελάρι Κυδωνίας.

Δικαιολογητικά  εγγραφής

1. Πιστοποιητικό  γέννησης  Το  αναζητά  αυτεπάγγελτα  το   Δημοτικό  Σχολείο  Πλατανιά και  δε  χρειάζεται  να  ασχοληθούν  οι  γονείς/κηδεμόνες.
  2. Βιβλιάριο Υγείας   του  μαθητή/τριας  ή  οποιοδήποτε  άλλο  στοιχείο  από  το  οποίο  αποδεικνύεται  ότι  έγιναν  τα  εμβόλια  που  προβλέπονται  από  το  Εθνικό  Σύστημα  Εμβολιασμών.
  3. Ατομικό Δελτίο  Υγείας  Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.):  Εκδίδεται  από  παιδίατρο, παθολόγο, καρδιολόγο  κ.λ.π.  ή  από  οποιαδήποτε  δημόσια  δομή  υγείας(νοσοκομείο,  κέντρο  υγείας ).
  4. Έγγραφο που  να  φαίνεται  η  διεύθυνση  μόνιμης  κατοικίας  του  παιδιού(λογαριασμός  ηλεκτρικού, νερού,  τηλεφωνίας  κ.λ.π.).
  5. Βεβαίωση φοίτησης  νηπιαγωγείου:  Το  παραλαμβάνετε  από  το  νηπιαγωγείο  φοίτησης  του  παιδιού  σας.  Το  έγγραφο  αυτό  εκδίδεται  για  την  εγγραφή  του  παιδιού  σας  στο  δημοτικό.  Την  14η  Ιουνίου  2024  θα  αποσταλεί  από  το  νηπιαγωγείο  το  Πιστοποιητικό  φοίτησης  του  παιδιού  σας,  το  οποίο  είναι  το  οριστικό  έγγραφο  εγγραφής.

Εορτή Αγίου Αντωνίου.

IMG 9aad2069df84e2556a1bf70f7b6ecc02 V

Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου,  οι μαθητές μας παρεβρέθηκαν στην εορτή της εκκλησίας του Αγίου Αντωνίου, η οποία βρίσκεται κοντά στο σχολείο μας. Τους προσφέρθηκαν παραδοσιακά κεράσματα, ενώ χόρεψαν και διάφορους παραδοσιακούς χορούς.

Σελίδα 1 από 34

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén