ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ

Συλλογή τροφίμων για τους σεισμόπληκτους του Αρκαλοχωρίου

Το Σχολείο  μας για άλλη μια φορά έδειξε το κοινωνικό του πρόσωπο στηρίζοντας  τους  ανθρώπους που επλήγησαν από τους ισχυρούς σεισμούς στην ευρύτερη περιοχή του Αρκαλοχωρίου.  Έτσι οι μαθητές του σχολείου μας μάζεψαν είδη τροφίμων: Γάλα εβαπορέ, Γάλα σκόνη, Καφές, Χυμοί Κρουασάν, Μπισκότα, Κονσέρβες, Παξιμάδια, Κράκερ, Παστέλια, Ρύζι, Μακαρόνια, Πελτές ντομάτας, Όσπρια, Λάδι, Αλάτι, Ζάχαρη, προκειμένου να βοηθήσουν τους ανθρώπους που δοκιμάζονται από τη μανία της φύσης. Τα τρόφιμα τα παρέλαβε από το σχολείο ο Δήμος Πλατανιά και μαζί με άλλα είδη που έχει μαζέψει ο Δήμος, θα σταλούν στους σεισμόπληκτους.  Ευχαριστούμε ολόψυχα τους γονείς των μαθητών που ανταποκρίθηκαν και προσέφεραν ότι μπορούσαν.

Σχέδιο Φυσικών Καταστροφών

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αθλητικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σήμερα στο προαύλιο του σχολείου μας, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΕΤΡΩΝ COVID-19

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εξαιρούνται του μέτρου τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη  βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Διαβάστε την συνέχεια »

Ανακοίνωση για τον αγιαμό

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 09:00  θα γίνει ο αγιασμός στο Δημοτικό Σχολείο Πλατανιά. Διαβάστε την συνέχεια »

Δεν επιτρέπονται Σχόλια

Εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου από τον κορωνοϊό COVID-19 σε μαθητές/τριες

Αγαπητοί γονείς, χρόνια πολλά και και χριστός ανέστη!

Σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση ΑριθμΔ1α/ΓΠ.οικ27707/2021. ΦΕΚ 1825/Β/5-5-2021 με θέμα» Εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού, ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID-19 σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς», οι μαθητές του Δημοτικού για να προσέλθουν τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021,στο σχολείο θα πρέπει να έχουν μαζί τους κάρτα ή δήλωση που να βεβαιώνει ότι έκαναν το self-test και ήταν αρνητικό. Τα self-test θα πρέπει να γίνονται δύο φορές την εβδομάδα:  κάθε Κυριακή και Τετάρτη βράδυ και να προσκομίζονται στο σχολείο κάθε Δευτέρα και Πέμπτη αντίστοιχα κατά την είσοδό τους στο σχολείο. Το πρώτο test διατίθεται ήδη στα φαρμακεία, ενώ το δεύτερο τεστ μαθητών για την επόμενη εβδομάδα θα είναι διαθέσιμο από τη Δευτέρα 10 Μαΐου. Τα τεστ είναι δωρεάν και να για να τα προμηθευτείτε χρειάζεται να προσκομίσετε στα φαρμακεία το ΑΜΚΑ του μαθητή.

Ποια είναι τα επόμενα βήματα:

1) Οι μαθητές κάνουν το self-test με τη βοήθεια των γονέων τους.

2) Εισέρχονται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr;

Με την είσοδό τους στην υπηρεσία αυτή, θα επιλέξουν :

3) Σχολική κάρτα για COVID-19

4) Σύνδεση

5) ΓΓΠΣΔΔ

6) Βάζω κωδικούς taxinet και πατάω σύνδεση

7) Αποστολή , συνέχεια και βάζω τα στοιχεία του παιδιού , δηλώνω το αποτέλεσμα του self-test το οποίο διενήργησα, προκειμένου να εκδώσω το αντίστοιχο παραστατικό (σχολική κάρτα).

Διαβάστε την συνέχεια »

Δεν επιτρέπονται Σχόλια

Φτιάξε ένα μικρό ημερολόγιο για το Πάσχα

Θέλεις να φτιάξουμε ένα μικρό ημερολόγιο για το Πάσχα;

Θα διαβάσεις μέσα την ιστορία για τα Πάθη του Χριστού.

Θα μάθεις τα γεγονότα για κάθε μέρα της Μεγάλης Εβδομάδας.

Και μπορείς κι εσύ να κρατάς σημειώσεις και να γράφεις με λίγα λόγια πώς πέρασες και τι έκανες όλες αυτές τις μέρες.

Σίγουρα θα είναι ένα πολύ όμορφο ενθύμιο που θα το κοιτάς με νοσταλγία και θα το διαβάζεις ακόμη και όταν μεγαλώσεις.

Πρώτα κατέβασε και εκτύπωσε τις δύο σελίδες.

Μικρό πασχαλινό ημερολόγιο

Διάλεξε από τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή σου, την εκτύπωση μπρος-πίσω.

Διαφορετικά εκτύπωσε την πρώτη σελίδα και μετά βάλε το χαρτί ξανά, για να εκτυπώσεις και τη δεύτερη σελίδα.

Πρόσεχε πώς θα τις εκτυπώσεις

Δες τώρα το παρακάτω βιντεάκι για να καταλάβεις πώς θα διπλώσεις το βιβλιαράκι και πώς θα το συρράψεις.

Γράψε σε κάθε σελίδα, κάτω από την κάθε ημέρα της Μεγάλης Εβδομάδας, τις ημερομηνίες με τη σειρά.

Θα ξεκινήσεις από το Σάββατο του Λαζάρου και θα τελειώσεις την Κυριακή του Πάσχα.

Όταν τελειώσουν οι γιορτές θα έχεις ένα ωραίο πασχαλινό ημερολόγιο.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΠΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙΣ

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Δεν επιτρέπονται Σχόλια

Πρoστατευμένο: Οδηγός για τη διαχείριση περιστατικών κακοποίησης/παραμέλησης από Εκπαιδευτικούς

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

Ανακοίνωση προς τους γονείς

Αγαπητοί γονείς

Από την Τρίτη 16 Μαρτίου 2021, διακόπτεται η δια ζώσης λειτουργία του σχολείου και  ξεκινάει το πρόγραμμα των τηλεδιασκέψεων. Σε όλους τους μαθητές έχει σταλεί πρόγραμμα τηλεδιασκέψεων, στα email σας. Για να μπείτε στην ηλεκτρονική αίθουσα πατάτε πάνω στο σύνδεσμο(σας βγάζει ένα χεράκι)  του εκπαιδευτικού που έχει μάθημα. Για τα επόμενα βήματα πατήστε εδώ.

Όσοι μαθητές είχαν πάρει τάμπλετ την προηγούμενη φορά  και χρειάζονται ξανά τη συσκευή, μπορούν να έρθουν στο σχολείο  την Τρίτη 16 Μαρτίου, από τις 1 μ.μ έως  τις 2 μ.μ., να  παραλάβουν το τάμπλετ . Όσοι δεν είχαν πάρει την προηγούμενη φορά και χρειάζονται τώρα, ας μα στείλουν το αίτημά τους στο email: mironkalaitzakis@gmail.com  και εφ`όσον υπάρχουν διαθέσιμες συσκευές θα ικανοποιήσουμε το αίτημά τους.

Δεν επιτρέπονται Σχόλια

« Παλιότερα άρθρα Επόμενη σελίδα: »