Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη Μουζακίου – Ενδοσχολική επιμόρφωση

Την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Μουζακίου και συμμετείχαν σε δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που οργάνωσαν οι υπεύθυνοι της Βιβλιοθήκης.

Αρχικά, οι μαθητές και μαθήτριες ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης και ενημερώθηκαν για τα τμήματα και την πληθώρα τίτλων που διαθέτει, καθώς και για τους κανόνες λειτουργίας της. Στη συνέχεια, οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτική προβολή σχετικά με το έργο της συγγραφέα, Άλκης Ζέη. Η δράση επικεντρώθηκε στο βιβλίο “Το καπλάνι της βιτρίνας”, το πρώτο έργο της Άλκης Ζέη, που κυκλοφόρησε το 1963, την εποχή της δικτατορίας, γεγονός που το καθιστά ιδιαίτερα πρωτοπόρο, καθώς παρουσιάζονται πολιτικές και κοινωνικές καταστάσεις που σπανίως συναντούσαμε, μέχρι εκείνη την εποχή, σε έργα της λογοτεχνίας για παιδιά. Με αφορμή το έργο αυτό, οι μαθητές και μαθήτριες των δύο τάξεων συμμετείχαν σε εικαστικές δραστηριότητες.

g d lib 1 g d lib 2 g d lib 3 g d lib 4 g d lib 5

Την ίδια ημέρα και στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης και της επαγγελματικής ενίσχυσης των εκπαιδευτικών, πραγματοποιήθηκε δίωρη δράση ενδοσχολικής επιμόρφωσης με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και εισηγήτρια την κα Ιουλία Φωτίου, διατροφολόγο/διαιτολόγο και εκπαιδευτικό της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Η επιμορφωτική δράση είχε να κάνει με την επίδραση των προγραμμάτων διατροφικής αγωγής στη διατροφή και υγεία των παιδιών και επικεντρώθηκε στα συμπεράσματα που προκύπτουν από την υλοποίηση συναφών προγραμμάτων στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Σκοπός τους είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με τη μεγάλη σημασία και αξία της διατροφικής αγωγή,  καθώς είναι πλέον γνωστό και επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η ορθή και ισορροπημένη διατροφή  αποτελεί προϋπόθεση για τη σωστή νοητική, πνευματική, σωματική και ψυχική ανάπτυξη των παιδιών. Η διατροφική εκπαίδευση είναι προτιμότερη στα πρώτα στάδια της παιδικής ζωής, καθώς καθορίζει τις διατροφικές συνήθειες στην ενήλικη ζωή, ενώ η έγκαιρη διατροφική εκπαίδευση και παρέμβαση προλαμβάνει λανθασμένες διατροφικές συμπεριφορές και συνήθειες και καθυστερεί τα νοσήματα φθοράς.

Η Διευθύντρια και οι εκπ/κοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μουζακίου ευχαριστούν θερμά την κα Ιουλία Φωτίου για τη συνεργασία και την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.

ioul 1         ioul 2