“Castles – Watchers of the past” – Κάστρα – Βιγλάτορες του Παρελθόντος”

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα ETwinning  με τίτλο:

“Castles – Watchers of the past” –

Κάστρα – Βιγλάτορες του Παρελθόντος”

Κανοντας κλικ στον παραπάνω τίτλο θα δείτε όλες τις δράσεις του προγράμματος…

Συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα (Greece),την Πορτογαλία (Portugal), την Τουρκία (Turkey), την Πολωνία (Poland) και τη Ρουμανία (Romania). Το σχολείο μας εκπροσωπείται από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Τμήματος Ένταξης.

Τα κάστρα είναι μικρές πολιτείες ενός μακρινού παρελθόντος, που είναι σχετικά άγνωστο στους  μαθητές μας. Τα αίτια της παρουσίας τους, η καθημερινότητά τους και η παρακμή τους συνδέονται άμεσα με την τοπική αλλά και την ευρύτερη ευρωπαϊκή, και όχι μόνο, ιστορία. Στόχος μας είναι να φέρουμε τους μαθητές πιο κοντά τους μέσα από ποικίλες δραστηριότητες.

Το έργο μας «Κάστρα, παρατηρητές του παρελθόντος» φιλοδοξεί να μας ταξιδέψει στο χθες, να αναβιώσει τη ζωή μέσα στα κάστρα στην ακμή τους και να αναδείξει την ιστορία και τη σημασία των μνημείων της χώρας μας και της ευρωπαϊκής γειτονιάς μας.

Έχουμε ήδη ολοκληρώσει την πρώτη μας δραστηριότητα, να παρουσιάσουμε τους εαυτούς, δημιουργώντας το πορτραίτο (προσωπογραφία ) μας,  όπου αποτυπώνονται τα χαρακτηριστικά, τα ενδιαφέροντα και οι προτιμήσεις μας. Πραγματικά είναι ένας καταπληκτικός τρόπος για να συστηθούμε και να γνωρίσουμε τους συνεργάτες μας!

Δείτε το έργο μας  στο κανάλι της ιστοσελίδας του σχολείου. Ευχαριστούμε την κυρία Παρασκευή για τη βοήθεια!

Σύντομα θα απολαύσετε και τα έργα μας από τη δεύτερη δραστηριότητα στην οποία καλούμαστε να δημιουργήσουμε το λογότυπο του προγράμματος!

Ζήτω το μοίρασμα, η επικοινωνία και η συνεργασία!

Οι μαθητές/τριες του Τμήματος Ένταξης