Δ Τάξη – Εκπαιδευτική Επίσκεψη στις Θερμοπύλες

20240419 110825

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης την Παρασκευή 19-4-2024 επισκέφτηκαν το μουσείο Θερμοπυλών όπου παρακολούθησαν προβολή με την ιστορική Μάχη των Θερμοπυλών, στο πλαισίου του μαθήματος της Ιστορίας.

Ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο από τον συνταξιούχο εκπαιδευτικό κ. Σταυρόπουλο Γεώργιο, τον οποίο και ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά του, καθώς επίσης και από τον Διευθυντή του σχολείου μας, κ, Κοντογιάννη Νικόλαο. Οι μαθητές ανέβηκαν στον λόφο του Κολωνού, που είναι γνωστός ως ο τόπος της τελικής πτώσης των 300 Σπαρτιατών κατά την διάρκεια της Μάχης των Θερμοπυλών το 480 π.Χ., και διάβασαν το επίγραμμα του Σιμωνίδη που είναι αφιερωμένο στην ανδρεία και στη θυσία των Σπαρτιατών.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν την πρώτη Πύλη των ιαματικών πηγών της περιοχής, όπου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τις ιαματικές πηγές και να μάθουν για τις θεραπευτικές στους ιδιότητες.