Ασφάλεια στον κυβερνοχώρο-Ανήλικοι στο διαδίκτυο

IMG20240321091337

Με  επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα 21 Μαρτίου 2024 η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «Ασφάλεια στον κυβερνοχώρο-Ανήλικοι στο διαδίκτυο» στο Πνευματικό Κέντρο Της Μητροπόλεως Φθιώτιδας. Η δράση διοργανώθηκε και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού και υλοποίησης δράσεων ως Δίκτυο Σχολείων των 1ου ,2ου, 5ου, 22ου, 23ου και 24ου Δημοτικών Σχολείων Λαμίας. Ο κύριος Μήθυμης Κωνσταντίνος, Στέλεχος   της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος της Γ.Α.ΔΑ, ενημέρωσε τους μαθητές για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο, μέσα από την πολυετή εμπειρία του στη συγκεκριμένη θέση και όπως μας ανέφερε ο στόχος του δεν είναι να τρομοκρατήσει, αλλά να προβληματίσει για να το θέμα και να κατανοήσουμε ότι η λύση δεν είναι η απαγόρευση, αλλά η ορθή χρήση με έξυπνους κανόνες. Το μαθητικό ακροατήριο ήταν άψογο στο ενδιαφέρον αυτό θέμα και η συνδιοργάνωση ήταν εξαιρετικά επιτυχής, αποδεικνύοντας τα θετικά αποτελέσματα της δικτύωσης των σχολείων.

Εξερεύνησε τον Ψηφιακό Χώρο της Ελληνικής Αστυνομιας https://www.cyberkid.gov.gr/  για ενημέρωση – εκπαίδευση – παιχνίδια.

Μπορείτε να διαβάσετε τα ενημερωτικά φυλλάδια που μας μοιράστηκαν παρακάτω: