Πρόγραμμα Ασφαλούς Χρήσης Ποδηλάτου “Ασφαλώς Ποδηλατώ” – Ι.Ο.ΑΣ. ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ

asfalws.pidilatw1

Ένα διαφορετικό μάθημα παρακολούθησαν οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου. Το σχολείο μας επισκέφτηκαν οι υπεύθυνοι ενημέρωσης από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ». Κάνοντας χρήση του προγράμματος ασφαλούς χρήσης ποδηλάτου «Ασφαλώς ποδηλατώ» οι μαθητές ενημερώθηκαν  για τους βασικούς κανόνες ασφάλειας όταν κάνουν ποδήλατο, τον απαραίτητο εξοπλισμό και τις απαραίτητες ρυθμίσεις του ποδηλάτου. Μέσα από τις ερωτήσεις των μαθητών πραγματοποιήθηκε μια εποικοδομητική συζήτηση, όπου οι υπεύθυνοι με απλά παραδείγματα τους εξήγησαν το πόσο σημαντικό είναι να προστατεύουν τον εαυτό τους όταν κάνουν ποδήλατο.

kanones1

kanones2

Έντυπο Ασφαλώς Ποδηλατώ Δήμου Αθηναίων page 0002

ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΟΔΗΛΑΤΩ

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπροσώπους του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ» για τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες που μας προσέφερε για την ασφάλειά μας όταν κάνουμε ποδήλατο.