Δ΄ Τάξη – Αφιέρωμα στην Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

σημαία

Με μια συγκινητική σχολική γιορτή από τους μαθητές της Δ’  τάξης πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 το αφιέρωμα στην Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτώβρη 1940 και στη γιορτή της σημαίας μας. Μετά την πρωινή προσευχή έγινε η τελετή έπαρσης της σημαίας από τον σημαιοφόρο της Α΄ περιόδου και με το σύνολο των μαθητών του σχολείου να τραγουδούν τον Εθνικό μας Ύμνο. Στην αίθουσα εκδηλώσεων ακολούθησε ανάγνωση του πρακτικού ορισμού σημαιοφόρων και παραστατών των αριστευσάντων μαθητών της ΣΤ΄ τάξης και παράδοση της σημαίας στον Α΄ σημαιοφόρο. Η Δ΄ τάξη πήρε τη θέση της στη σκηνή και οι θεατές έτοιμοι να παρακολουθήσουν και να δώσουν το ζεστό τους χειροκρότημα. Τα παιδιά, άρτια προετοιμασμένα από την υπεύθυνη δασκάλα της τάξης σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων και τον διευθυντή του σχολείου, παρουσίασαν τα γεγονότα της περιόδου εκείνης μέσα από αφηγήσεις, τραγούδια και χορό, ποιήματα, θεατρικό και προβολή βίντεο. Συγκινηθήκαμε με τα ακούσματα από το  μπουζούκι, την κιθάρα και το βιολί που έπαιξαν μαθητές μας σε ντουέτο με το πιάνο από τη μουσικό του σχολείου, μας συνεπήραν οι αφηγήσεις για τις δύσκολες καταστάσεις που έζησαν οι πρόγονοί μας, τα καμαρώσαμε στο αργό χασάπικο Η Άγια Κυριακή”, αισθανθήκαμε περηφάνια από τη ζεστή απαγγελία των ποιημάτων και την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου, γελάσαμε με το μικρό θεατρικό. Γενικότερα η ευχαρήστηση και μια ψυχική ανάταση κυριάρχησαν στον χώρο, σε μια γιορτή με όμορφη ροή και πολύ συναίσθημα. Οι γονείς των μαθητών δεν παρέλειψαν να ευχαριστήσουν στο τέλος της γιορτής τις εκπαιδευτικούς των μαθητών με την προσφορά όμορφης ανθοδέσμης και τους εκπαιδευτικούς με ένα μπουκάλι κρασί, αλλά και με προσωπικό γραπτό μήνυμα.

Συγχαρητήρια στους μαθητές, τους δασκάλους, αλλά και τους γονείς για την άψογη συνεργασία.