Ο Αγιασμός για την Νέα Σχολική Χρονιά 2023-24

20230910 2244001

11 Σεπτέμβρη – μια ημερομηνία σταθμός για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.  Η έναρξη των σχολείων σηματοδοτεί για τους περισσότερους επαναπροσδιορισμό στόχων, επιλογή νέων κατευθύνσεων, καθορισμό δυνατοτήτων και προτιμήσεων, περισσότερο μάλιστα και από την έναρξη μιας νέας ημερολογιακής χρονιάς. Και όλα τα προηγούμενα ενισχύονται πνευματικά με την λειτουργία του Αγιασμού.Ο εφημέριος της ενορίας μας του Αγίου Αθανασίου π. Δημήτριος Ατματζίδης με τη συνοδεία του διάκονου του ναού, ευλόγησε τις σκέψεις όλων για υγεία, δύναμη, προκοπή, καλλιέργεια πνευματική, ελπίδα και αισιοδοξία. Ο π. Δημμήτρης μίλησε στη συνέχεια με πατρικά λόγια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και  ακολούθησε το καλοσώρισμα από τουςΔιευθυντές των δύο σχολείων καθώς και από τους εκπαροσώπους των Συλλόγων Γονέων.