Αγιασμός για τη Νέα Σχολική Χρονιά 2023-24

Untitled 1

Cyan Simple Scrapbook Classroom Rules Poster

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας γνωρίζουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2023 – 2024 θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 08.15, στην αυλή του 1 ου  Δημ. Σχολείου.  Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει από 08.00 ως 08.10. Όλοι θα έχουν μαζί τους τις σάκες τους. Μετά την ολοκλήρωση της τελετής του αγιασμού θα εισέλθουν στις αίθουσές τους  με τη συνοδεία των δασκάλων τους, οι οποίοι θα τους υποδεχτούν, θα έχουν μια πρώτη επικοινωνία μαζί τους και θα τους μοιράσουν τα βιβλία τους. Στο χώρο της τελετής και πίσω από τους μαθητές μπορούν να είναι οι γονείς των μαθητών του Νηπιαγωγείου και της Α τάξης οι οποίοι θα εισέλθουν μετά από σχετικό κάλεσμα και αφού έχουν πάρει θέση οι μαθητές. Οι υπόλοιποι γονείς θα συμμετέχουν από τους εξωτερικούς χώρους. Με την ολοκλήρωση του αγιασμού αφού αποχωρήσουν οι ιερείς και οι εκπρόσωποι των αρχών και οι μαθητές μπουν στις αίθουσές τους,  οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών θα εισέλθουν στους αντίστοιχους εξωτερικούς χώρους των δύο σχολείων για μία σύντομη συνομιλία με τους Διευθυντές των σχολείων και τα ΔΣ των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων. Γονείς και μαθητές θα αποχωρήσουν μετά τις 09.30.
Την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου οι μαθητές θα έλθουν κανονικά 08.00- 08.15 και θα αποχωρήσουν στις 12.25. Για τις υπόλοιπες μέρες και τη λειτουργία των τμημάτων Ολοημέρου κ.ά. θα ενημερωθείτε από τους Διευθυντές.

Με εκτίμηση και τις ευχές μας για καλή σχολική χρονιά

Οι διευθυντές και οι εκπαιδευτικοί των 1ου και 17ου  Δημοτικών Σχολείων

και του 17ου Νηπιαγωγείου Λαμίας