Ε Τάξη – Εκπαιδευτικός Περίπατος στο Κέντρο της Λαμίας

887

Πέμπτη 9 Μαρτίου και οι μαθητές της Ε τάξης επισκέφτηκαν δημόσιες δομές στο κέντρο της πόλης μας.

1. Τράκειος Δημόσια Βιβλιοθήκη Λαμίας – περιήγηση στη βιβλιοθήκη, γνωριμία με τους χώρους, ξενάγηση από την υπεύθυνη εκεί κυρία Εύη Γκόγια. Γνωριμία με τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κ. Ευτχία Πατσιαλούαπό το Αγρίνιο. Η συγγραφέας χρησιμοποιώντας ασκήσεις αισθήσεων παρουσίασε στους μαθητές το βιβλίο της…
  2. Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας “Αλέκος Κοντόπουλος” – περιηγηθήκαμε στην έκθεση ζωγραφικής της Λαμιώτισσας ζωγράφου Πηνελόπης Κατρίτση.
  3. Επίσκεψη στα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Μας ξενάγησε η προϊσταμένη κ. Σοφία Βακιρτζηδέλη. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τα παλιά βιβλία, το πλήθος των αρχείων και τη χρησιμότητά τους στη μελέτη του παρελθόντος. Εντυπωσιάστηκαν από το μέγεθος των αρχείων και την καταστροφή αρκετών από αυτά λόγω έλλειψης χρηματοδότησης, προσωπικού και σωστού τρόπου συντήρησης.

Ολοκληρώσαμε τον περίπατό μας σε γνωστό ταχυφαγείο του κέντρου της πόλης για ξεκούραση και φαγητό.

Στη επίσκεψη συμμετείχε η σπουδάστρια γερμανικού κολεγίου Παιδαγωγικών διδα Ιωάννα Τριανταφύλλου, η οποία κάνει την πρακτική της στο σχολείο μας μέσω προγράμματος ERASMUS.