ΣΤ Τάξη – Αρχαίοι Θαλαμοειδείς Τάφοι στην Περιοχή μας;;; Κι όμως Υπάρχουν…

IMG 20220527 092227

Επισκεφτήκαμε σήμερα με την ΣΤ Τάξη το αρχαίο νεκροταφείο προϊστορικών τάφων  στο χωριό Κομποτάδες, όπου μας έγινε ξενάγηση στον χώρο από τον  κ. Αθανάσιο Σιούτα με καταγωγή από εκεί, συνταξιούχο δάσκαλο και πρώην Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας και τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Νίκο Κοντογιάννη. Μέχρι το 2015 αποκαλύφθηκαν στον χώρο 36 θαλαμοειδής τάφοι. Οι ασύλητοι (αυτοί που δεν έχουν λεηλατηθεί) τάφοι περιείχαν ταφές της μυκηναϊκής περιόδου καθώς και των επόμενων, γεωμετρικής και κλασικής περιόδου. Εντυπωσιακός είναι ο μεγάλος τάφος που βρίσκεται ανατολικά και κάτω από το εκκλησάκι του προφήτη Ηλία, ο οποίος είναι και επισκέψιμος εσωτερικά. Στα βόρεια του χώρου οι μαθητές είδαν τις πρόσφατες ανασκαφές και χαμηλά προς το Σπερχειό ποταμό ανασκαφές πιθανού παλαιότερου νεολιθικού οικισμού. Είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τάφους της υστεροελλαδικής περιόδου, παλαιότερους των γνωστών θολωτών τάφων των Μυκηνών και να αντιληφθούν τη σημασία της περιοχής μας την αντίστοιχη χρονική περίοδο, καθώς και τον ρόλο του Σπερχειού ποταμού στην κοινωνική, οικονομική και τελετουργική ζωή των ανθρώπων της περιοχής. Προβληματίστηκαν για το που να βρίσκεται η πόλη που ανήκε αυτό το νεκροταφείο, ποίοι ήταν οι άρχοντες που ήταν θαμμένοι σε αυτούς τους τάφους, πόσο μακριά ήταν η θάλασσα από αυτή την περιοχή, τι έκανε τόσο σημαντική την περιοχή την περίοδο του χαλκού και άλλα πολλά ερωτήματα. Λίγο πριν την αποχώρηση είδαν και ενημερώθηκαν για τον τάφο του Ταγματάρχη Χωροφύλακα Σωτήρη Πετρά, επικεφαλής της ομάδας χωροφυλάκων που φύλασσαν την περιοχή κατά την πρώτη περιόδου του νεοελληνικού κράτους, όπου τα ελλαδικά σύνορα βρισκόταν στην κορυφογραμμή της Όθρυς. Συνεχίσαμε με στάση στην πλατεία των Κομποτάδων όπου ο κ. Σίουτας μας οδήγησε στο σημείο που υπήρχαν τα πέντε αδέλφια (πέντε μεγάλοι πλάτανοι), εκεί όπου πραγματοποιήθηκε η σύσκεψη των οπλαρχηγών Διάκου , Πανουργιά και Δυοβουνιώτη, παρουσία των στρατευμάτων τους, στις 20 Απριλίου του 1821, για την αμυντική γραμμή που θα εμπόδιζε την προέλαση των Τούρκων στην Πελοπόννησο και στην Νότια Ελλάδα για την κατάσβεση της επανάστασης. Εκεί αποφασίστηκε ο Διάκος να κρατήσει το γιοφύρι της Αλαμάνας, ο Δυοβουνιώτης και ο Πανουργίας στις παρυφές της Οίτης, ενώ ο Επίσκοπος Σαλώνων Ησαΐας έπιασε τη θέση στη Χαλκωμάτα. Συνεχίσαμε με επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Λαμίας και ξενάγηση εκεί από τον κ. Γιώργο Σταυρόπουλο, συνταξιούχο δάσκαλο και πλέον εθελοντή πολλών πολιτιστικών και εκπαιδευτικών δράσεων της πόλης μας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε όλο το Μουσείο, αλλά ιδιαίτερα είχαν την ευκαιρία να δουν τα ευρήματα από την αντίστοιχη χρονολογική περίοδο του αρχαιολογικού χώρου που επισκέφτηκαν.