Ε΄ Τάξη – Εργαστήρια Δεξιοτήτων – STEM – Το Φωτοκύτταρο Στη Ζωή Μας

stem education logo banner white background illustration 222934190

Στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος οι δασκάλες και οι μαθητές της Ε τάξης είχαν την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουν στον χώρο της βιβλιοθήκης τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής κ. Νικόλαο Γκούρλη τη Δευτέρα 11/4/ 2022.
Τα παιδιά με μεγάλο ενδιαφέρον και ζήλο άκουσαν τις οδηγίες του εκπ/κού, συνεργάστηκαν σε ομάδες και δημιούργησαν χρησιμοποιώντας LEGOαυτοκινητάκια και συστήματα φωτισμού. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν αυτοκινητάκια που κινούνταν προγραμματισμένα μέσω μιας εφαρμογής από το tablet. Οι άλλες δύο ομάδες έφτιαξαν ηλεκτρικό κύκλωμα με διακόπτη που λειτουργούσε μέσω μιας επίσης εφαρμογής από το tablet. Τα παιδιά συνέδεσαν τα καλώδια και έβαλαν σε λειτουργία τις εφαρμογές. Το φωτάκι άναβε, έσβηνε όταν έβλεπε το αυτοκινητάκι. Τα αυτοκινητάκια κινούνταν ή σταματούσαν όταν άκουγαν τις φωνητικές εντολές. Στο τέλος τα προγραμματισμένα αυτοκινητάκια έκαναν «αγώνα δρόμου». Ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής κ. Γκούρλης βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν βιωματικά έννοιες που αφορούν τον Ηλεκτρισμό και τις Δυνάμεις από το μάθημα των Φυσικών καθώς και της Γεωμετρίας (Μήκος Κύκλου, Περιφέρεια κτλ) συνδέοντάς τα με τη Ρομποτική. Βοήθησε να φανταστούν και να αναπτύξουν ικανότητες δημιουργώντας μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, οι οποίες  συνδυάζουν το παιχνίδι με την τεχνολογία και την επιστήμη. Ήταν μια όμορφη, ξεχωριστή και διασκεδαστική εμπειρία για τους μαθητές της Ε τάξης. Τον ευχαριστούμε θερμά και ελπίζουμε να το επαναλάβουμε σε μια νέα συνεργασία.