Τα Έθιμα της Πρωτοχρονιάς

istockphoto 1340466390 170667a 1

Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά κι αρχή καλός μας χρόνος
υγεία αγάπη και χαρά να φέρει ο νέος χρόνος…
( απόσπασμα από τα Κάλαντα Ζακύνθου)

10 Ιανουαρίου 2022 , πρώτη μέρα του νέου έτους που ξαναβρεθήκαμε μαθητές/τριες και δάσκαλοι/λες στο χώρο του σχολείου μας και τα μάτια μας λάμπουν από χαρά!
Παρόλες τις δυσκολίες των ημερών μας , εμείς ,οι μαθητές/τριες του Τμήματος Ένταξης, αποφασίσαμε και φέτος να τηρήσουμε τα έθιμα της Πρωτοχρονιάς. Αρχικά μια συμμαθήτρια μας, έκανε το ποδαρικό μπαίνοντας στην αίθουσα
με το δεξί πόδι , κρατώντας στα χέρια της την εικόνα της Παναγίας με το θείο βρέφος και ένα μπουκέτο από κλαδιά ελιάς και δεντρολίβανου. Στη συνέχεια οι υπόλοιποι/ες μαθητές/τριες πατήσαμε πάνω στο πέταλο λέγοντας ευχές όπως «να είμαστε γεροί όπως τούτο το σίδερο». Έπειτα ταΐσαμε τις βρύσες με γλυκίσματα ως ένδειξη ευγνωμοσύνης προς το νερό που μας χαρίζει το πολύτιμο δώρο της ζωής. Τέλος κόψαμε τη βασιλόπιτα και ανταλλάξαμε ευχές.

Ευχόμαστε από καρδιάς το 2022 να φέρει υγεία και αγάπη σε όλο τον κόσμο.