Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Treis_Ierarxes

Αντιπροσωπεία μαθητών από την ΣΤ΄ τάξη, συνοδευόμενη από τον Διευθυντή του Σχολείου μας, παρέστησαν στον εκκλησιασμό που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου στον Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου προς τιμή των προστατών των μαθητών, των Τριών Ιεραρχών, όπου έγινε και η αρτοκλασία. Επιστρέφοντας στο σχολείο, ένα ατομικά συσκευασμένο κομμάτι άρτου μοιράστηκε  προς όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.

Στις αίθουσες κάθε τμήματος πραγματοποιήθηκαν μικρά εορταστικά αφιερώματα για τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών. Οι μικρές αυτές εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με το Απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών από τους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Κρατώντας τις αποστάσεις μεταξύ τους συγκεντρώθηκαν στην κεντρική είσοδο του κτιρίου του σχολείου μας και έψαλλαν το Απολυτίκιο, το οποίο μεταδόθηκε μέσω των μεγάφωνων σε όλες τις υπόλοιπες τάξεις. Ευχαριστούμε τη μουσικό μας κ. Μαριάννα Ροντογιάννη και τους μαθητές για το θρησκευτικό κλίμα που δημιούργησαν, έστω και για λίγο, στον χώρο του σχολείου μας.

πηγή:www.ecclesia.gr

Χρόνια Πολλά σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα και του χρόνου καλύτερα!!!