Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού 2019

athlitismos-300×225

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού η Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου κι εμείς τη γιορτάσαμε και με το παραπάνω. Ο προγραμματισμένος μας περίπατος στο γειτονικό γήπεδο 5Χ5, μόνο ποδοσφαιρικό αγώνα δεν περιελάμβανε.     Ορειβατική ανάβαση στον παρακείμενο λόφο για τις μεγάλες τάξεις, Ε΄ και ΣΤ΄ .  Από ψηλά αγναντέψαμε τον Μαλιακό Κόλπο με τα κιάλια του σχολείου μας και προσανατολιστήκαμε στον ορίζοντα της πόλης.  Παραποτάμιο περίπατο στον Ξηριά για τις μεσαίες τάξεις, Γ΄ και Δ΄. Παρατηρήσαμε την χλωρίδα του ποταμού και την πανίδα της διαδρομής.    Οι μικρές τάξεις παραμείναμε στον χώρο του γηπέδου και ζωγραφίσαμε πλακάτ για την ημέρα με την ζωγράφο μας κ. Μαρινίκη, διασκεδάσαμε με παιχνίδια με όργανα γυμναστικής από την γυμνάστριά μας κ. Γιώτα, παίξαμε ελεύθερα μια παρέα, όλοι μαζί.

Στο τέλος η κ. Γιώτα μας επιφύλασσε μουσικοκινητική αγωγή για όλο το σχολείο, μαθητές, δασκάλους, αλλά και τους προσκεκλημένους μας κ. Ηλία Ρήγα, συντονιστή εκπ/κού έργου Φυσικής Αγωγής Στερεάς Ελλάδας και κ. Αντιγόνη Ζαφείρη, υπεύθυνη ΦΑΣΧΑ Α/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας, τους οποίους ευχαριστούμε για την παρουσία τους.

Το σύνθημα της ημέρας  «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου» το ζήσαμε πραγματικά.