Ημέρα: 7 Απριλίου 2024

« Έκθεση Βιβλίου στο σχολείο μας»

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2/4, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, διοργανώθηκαν στο σχολείο μας οι παρακάτω δράσεις με σκοπό να αναδειχθεί η αξία του παιδικού βιβλίου κ να ενισχυθεί η αγάπη για το διάβασμα:
🎈Στις 2/4 Μαραθώνιος Ανάγνωσης από τους μαθητές της Ε’ τάξης.
🎈Από 3/4 ως 5/4 η 3η Έκθεση Παιδικού Βιβλίου σε συνεργασία με βιβλιοπωλείο της πόλης μας.
🎈Στις 5/4 συνάντηση με τη συγγραφέα Παρασκευή Γιαγκάζογλου, ανάγνωση παραμυθιών, παιχνίδι και βιωματικό εργαστήριο.
Συγκεκριμένα διαβάστηκαν τα παραμύθια:
“Στη μέση του πουθενά”
“Νταν Νταν Τέλης ο Σοφός Κουνέλης”
“Ο λαγός και η χελώνα αλλιώς”.
Προσεγγίσαμε τα θέματα της αυτοπροστασίας και των κανόνων ασφαλείας, το θέμα της αναπηρίας και των Παραολυμπιακών, της διαφορετικότητας, της αποδοχής και του σεβασμού. Ευχαριστούμε πολύ τη συγγραφέα που μας τίμησε με την παρουσία της και μας ‘ταξίδεψε’ με τις αφηγήσεις των βιβλίων της, δίνοντας μας παράλληλα πολύτιμα μαθήματα ζωής. Επίσης ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης που μας στηρίζει πάντα σε όλες μας τις δράσεις καθώς και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας και ιδιαίτερα τους μαθητές μας που αγκάλιασαν με ενθουσιασμό όλες τις δράσεις!