Ιστορία

Το Καποδιστριακό Δημοτικό Σχολείο Χώρας αποτελείτο από δυο μεγάλες αίθουσες . Xρησιμοποιήθηκαν από το έτος 1951 ως Γυμνασιακές τάξεις και από το 1953  ως αποθήκες των αρχαιολογικών ευρημάτων του Ανακτόρου του Νέστορα. Το έτος 1959 ο Βασιλιάς Παύλος επισκέφτηκε το χώρο αυτό για να δει από κοντά τα ευρήματα που ανακάλυψαν οι αρχαιολόγοι Κάρολος Μπλέγκεν και Κωνσταντίνος Κουρουνιώτης στο λόφο του Εγκλιανού που βρίσκεται στη Χώρα Μεσσηνίας. Οι ανασκαφές στο Ανάκτορο του Νέστορος  διακόπηκαν με την έναρξη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου , άρχισαν πάλι το έτος 1952 και συνεχίστηκαν  έως το 1969. Τα ευρήματα μετεφέρθησαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο Χώρας που άρχισε να λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 1967. Από τις τάξεις του Καποδιστριακού Σχολείου πέρασαν δυο εξέχουσες μορφές της στρατιωτικής και πολιτικής ζωής του ελληνικού κράτους. Ο στρατηγός Γρηγορόπουλος Θεόδωρος που γεννήθηκε στη Χώρα το 1897, διετέλεσε Αρχηγός ΓΕΕΘΑ (1951-1952) και ο Υπουργός Ανδρέας Κοκκέβης που γεννήθηκε στη Χώρα το 1909, διετέλεσε Α΄ Αντιπρόεδρος της Βουλής το 1963, Υπουργός Υγιεινής 1964-1965 επί κυβερνήσεως Γεωργίου Παπανδρέου, τέλος Υπουργός Κοινωνικής Πρόνοιας επί κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητας Κωνσταντίνου Καραμανλή το 1974. Το Καποδιστριακό Σχολείο κατεδαφίστηκε στο τέλος της δεκαετίας του 1960, λόγω στενότητας του δρόμου προς την Πύλο. Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Χώρας, χτίστηκε επί Υπουργού Νικολάου Σπέντζα (1936-1940) και αποπερατώθηκε λόγω του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου το 1949. Διώροφο, λιθόκτιστο κτίσμα, το οποίο κατεδαφίστηκε λόγω στατικής ανεπάρκειας το έτος 2007 και στη θέση του χτίστηκε άμεσα το νέο 1ο Δημοτικό Σχολείο Χώρας σύμφωνα με τους σύγχρονους για την εποχή αντισεισμικούς σχεδιασμούς. Τα εγκαίνια του νέου σχολείου έγιναν στις 7 Νοεμβρίου 2008 από τον τότε Υφυπουργό Παιδείας Ανδρέα Λυκουρέντζο και τον τότε Νομάρχη Μεσσηνίας Δημήτρη Δράκο. Πέραν των ως άνω αναφερόμενων κτισμάτων υπήρχαν και ενοικιαζόμενες αίθουσες από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Χώρας, ιδιοκτησίας Λάσκου-Δούρου Βασιλικής ως το έτος 1949 όπου και κατεδαφίστηκαν και στη θέση τους κτίστηκε το έτος 1958 ο Παιδικός Σταθμός Χώρας.

Υ.Γ. Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Γεωργόπουλο Γεώργιο πρώην Πρόεδρο της Κοινότητας Χώρας επί 13 χρόνια, καθώς και Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου επί 12 χρόνια, για το υλικό που μας προσέφερε.