Περιήγηση σε ιστορικά σημεία της Αριδαίας

6

Την Τρίτη 4-6-2024 οι μαθητές/τριες της Ε ΄τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους περιηγήθηκαν στην Αριδαία. Επισκέφθηκαν ιστορικά σημεία  της πόλης μας , όπως το Δημαρχείο της Αριδαίας και την πλατεία Αγγελή Γάτσου με το άγαλμα του οπλαρχηγού Αγγελή Γάτσου,  τη κεντρική εκκλησία της Αριδαίας και το άγαλμα του Παπανίκανδρου Παπαϊωάννου, οπλαρχηγού του Μακεδονικού Αγώνα, το μνημείο των χαμένων πατρίδων, τα δύο Γυμνάσια, τον Παλιό Σιδηροδρομικό Σταθμό της Αριδαίας, το Παλιό Διοικητήριο, τα νεκροταφεία που κείτονται νεκροί αγωνιστές της περιόδου 1942-1947, τη μαθητική εστία.  Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα τον τόπο τους και να ενημερωθούν από την δασκάλα τους για την ιστορία της περιοχής μας.

1

2