ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ – Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Τι παίρνει μέσα στη Βαλίτσα της Χαράς   ένας μαθητής ή μια μαθήτρια της Α΄ δημοτικού  για να είναι χαρούμενος ή χαρούμενη. Τι γεμίζει την παιδική ψυχή τους;

«Δεν ξέρουμε ακόμα να γράφουμε, ξέρουμε όμως να σχεδιάζουμε και να κάνουμε εικόνες τις λέξεις.»

Βάλαμε  λοιπόν σε μια βαλίτσα :

την αγάπη , τη μαμά και τον μπαμπά, μια μπάλα, πολύχρωμα λουλούδια, τον ήλιο, μερικά γαλάζια συννεφάκια, δυο τρία μπαλόνια , ένα σπίτι, τον φίλο ή τη φίλη , τη θάλασσα , το αγαπημένο ζωάκι, ένα πιάτο με φαγητό.

Τα στριμώξαμε  όλα και …. Όλα χώρεσαν, γιατί η βαλίτσα μας είναι μαγική και ό,τι μας δίνει χαρά το αγαπάμε και το κρατάμε σε όλη μας τη ζωή.»

(Στα πλαίσια των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, με την εκπαιδευτικό Κρίκη Ευαγγελία)

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ……. Γ΄ΤΑΞΗ

Υπάρχουν πολλά συναισθήματα για τον άνθρωπο. Όμως οι μαθητές της Γ΄τάξης τα ξεχώρισαν και τα έβαλαν σε δυο κατηγορίες. Στα θετικά και στα αρνητικά συναισθήματα. Ποια συναισθήματα τους αρέσει να νιώθουν και να έχουν στην ψυχή τους; Ποια δεν αγαπούν καθόλου;

20241013 205459 20241013 205449

20241013 205436