ΜΙΑ ΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΑΣ

Οι μαθητές της Δ΄  τάξης του σχολείου μας , με την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Φατούρα Ελένη, πραγματοποίησαν μαι σειρά από δράσεις, με σημείο αναφοράς την ελιά , που βρίσκεται στο προαύλιό μας. Μαζεύουν τον καρπό, τον συσκευάζουν,τον αποθηκεύουν και όταν ωριμάσουν οι ελιές τις μοιράζουν σε εκπαιδευτικούς και μαθητές. Παράλληλα μαθαίνουν για την υψηλή διατροφική αξία της ελιάς. Έτσι, οι μαθητές/τριες αποκτούν οικολογική συνείδηση ξεκινώντας από τον χώρο δίπλα τους, μαθαίνουν σε υγιεινές διατροφικές συνήθειες και ανακαλύπτουν την πρωτογενή παραγωγή και κατανάλωση.

Επιπλέον γράφτηκε μια ωραία μικρή ιστορία με τίτλο:“Με λένε Ελίτσαμπεθ” και δημιουργήθηκε ένα video όπου τραγουδούν οι μαθητές/τριες και ταυτόχρονα προβάλλονται εικόνες των δράσεων της τάξης.

(πατήστε στον τίτλο και διαβάστε την ιστορία μας)

ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΛΙΤΣΑΜΠΕΘ