… ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Η περιήγησή μας στην ιστορία, την Τρίτη 16 Απριλίου, συνεχίστηκε γιατί στον ίδιο χώρο που βρίσκεται το Μουσείο Ανατολικής Ρωμυλίας ,υπάρχει και το Μουσείο «Αύρας Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου». Οι μαθητές του σχολείου μας το επισκεφτήκανε με τους δασκάλους τους, για να γνωρίσουν τις δύο γυναίκες του πνεύματος και της τέχνης.

Είδανε ένα σπίτι προσφυγικό, από τα ελάχιστα που υπάρχουν πια,  γεμάτο πολιτισμό  και ιστορία. Ακούσανε την κυρία Γερακίνα Μηνούδη να τους παρουσιάζει το συγγραφικού έργου της Αύρας Παπαδοπούλου, ξεναγήθηκαν στο χώρο και εντυπωσιάστηκαν από το πλούσιο βεστιάριο της Αναστασίας Παπαδοπούλου.

Η τεράστια βιβλιοθήκη που δεσπόζει και καταλαμβάνει ένα τοίχο, μαρτυρά τη σημασία του βιβλίου και του πνεύματος στη ζωή της Αύρας Παπαδοπούλου. Τα πολύχρωμα φορέματα, τα καπέλα εποχής ,τα ντέφια με τις πολύχρωμες κορδέλες μαρτυρούν την αγάπη της Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου για τον καλλιτεχνικό κόσμο.

Κι όταν ήρθε η ώρα της επιστροφής μας περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Στην έξοδο μας πρόσφεραν λουκούμια και δροσερό νερό.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Ανατολικής Ρωμυλίας και ιδιαιτέρως τις κυρίες Γιάννα  Μπατσκίνη Κωτούλα και Γερακίνα Μηνούδη Μακανίκα για την ξενάγησή μας στους χώρους των μουσείων και την ενημέρωσή μας για την ιστορία των προσφύγων αλλά και των δύο γυναικών που δημιούργησαν ένα κέντρο πολιτισμού.

20240416 093631

20240416_094528

20240416 093552

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΡΩΜΥΛΙΑΣ

Συνεχίζοντας το ταξίδι μας στην ιστορία του τόπου μας , φτάσαμε στον επόμενο σταθμό, στην Ευξεινούπολη και στους Πρόσφυγες της Ανατολικής Ρωμυλίας.

Τρίτη 16 Απριλίου ξεκινώντας οι μαθητές του σχολείου πεζή  έφτασαν στο «Μουσείο Ανατολικής Ρωμυλίας». Μια ευωδιαστή, ανθισμένη, κίτρινη τριανταφυλλιά μας υποδέχτηκε στην εξώπορτα. Ανεβαίνοντας δυο-τρία σκαλάκια  περάσαμε στο παρελθόν, για να γνωρίσουμε τους προγόνους μας πρόσφυγες.. Γιατί όλοι όσοι έζησαν πριν από εμάς στον τόπο που ζούμε σήμερα εμείς είναι πρόγονοί μας.

Από ποια μέρη ήρθαν; Πού εγκαταστάθηκαν; Πώς ζούσαν στα μέρη τους; Με τι ασχολήθηκαν στο νέο τόπο; Πώς ήταν τα σπίτια τους; Σ΄ αυτά και σε πολλά ακόμα ερωτήματα απάντησαν οι κυρίες που μας ξενάγησαν στο μουσείο Ανατολικής Ρωμυλίας. Είδαμε πληθώρα αντικειμένων που μας ταξίδεψαν  σ΄ άλλες εποχές. Οι μαθητέ/τριες ενθουσιάστηκαν και άκουσαν με προσοχή την κυρία Γιάννα που με απλές αλλά εύστοχες περιγραφές και αναφορές μας ξενάγησε σε μια παλιά, διαφορετική και δύσκολη για τους πρόσφυγες εποχή.

Καλοδουλεμένα κεντήματα και στρωσίδια, κουζινικά σκεύη, ασπρόμαυρες φωτογραφίες, παλιά εκκλησιαστικά βιβλία και τόσα άλλα που εντυπωσίασαν τους μαθητές/τριες του σχολείου. Ακόμα κι ένα παγούρι από τον πόλεμο χτυπημένο από σφαίρα.  Το κρεβάτι στρωμένο με μεταξωτό πάπλωμα και το εικονοστάσι στη γωνιά του σπιτιού. Όλα τα αντικείμενα τακτοποιημένα έτοιμα να πουν την ιστορία τους στους μαθητές /τριες.

20240416 092403 20240416 092356    20240416 092341  20240416 094341

20240416 094422   20240416 094207