ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΟΧΙ

5

Την Παρασκευή 5 Απριλίου ήρθε το σχολείο μας ομάδα Επισκεπτών από το Κέντρο Υγείας Αλμυρού. Στην αίθουσα εκδηλώσεων πραγματοποίησαν το πρόγραμμα «ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΟΧΙ». Οι μαθητές της Α΄,Β΄ και Γ΄ τάξης παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ομάδα, που με παιγνιώδη τρόπο,  τους έδειξε πότε πρέπει να λένε τα δυνατά όχι. ΟΧΙ σε ό,τι προκαλεί εθισμό, όπως το τσιγάρο. ΟΧΙ στον σχολικό εκφοβισμό. Οι μικροί μαθητές σε μια συνεχή διάδραση με τους φιλόξενούς μας, έμαθαν παίζοντας.

…∆εν είναι εύκολο να πεις ΟΧΙ, χρειάζεται να πιστεύεις στον εαυτό σου, να γνωρίζεις τις συνέπειες και να τις αντέχεις, να αντέχεις τη μοναξιά του ΟΧΙ, να αντέχεις την πρόκληση και να επιλέγεις αυτό που είναι
σύμφωνα με τις αρχές σου… Μια τόση δα λεξούλα, που όμως μπορεί να αλλάξει τη ζωή των παιδιών μας ή να
τα προστατέψει από μεγάλους κινδύνους, όπως το κάπνισμα, τα ναρκωτικά…

Ευχαριστούμε την ομάδα του Κέντρου Υγείας: Κεσμετζή Ειρήνη, Ζαχαράκη Ελένη, Πατσίτα Ελένη, Ουζούνη Κων/νο