ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης, με τη συνοδεία της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κ. Βούλγαρη Βασιλικής, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αλμυρού, τόσο για να θαυμάσουν τα σύγχρονα κεραμικά έργα της έκθεσης «Πήλινοι επισκέπτες» της γλύπτριας κυρίας Πέρκα Βασιλικής, όσο και να λάβουν μέρος στο ομώνυμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που λαμβάνει χώρα στο Μουσείο υπό την καθοδήγηση της κυρίας Πέρκα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να πειραματιστούν με τις εκφραστικές ιδιότητες του πηλού, να γνωρίσουν τη δυναμική του και να οδηγηθούν μέσω των κατευθυντήριων οδηγιών της κ. Πέρκα στη δημιουργία των δικών τους κεραμικών έργων δίνοντας έτσι μορφή στον πηλό. Η βιωματική εμπειρία των μαθητών ολοκληρώθηκε με επιτυχία και με την αναχώρησή τους από το Μουσείο πήραν μαζί τους τα δημιουργήματά τους αλλά και τις ωραιότερες εικόνες και εντυπώσεις!