Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ

Οδυσσέα Ελύτη, Η Παναγιά τα πέλαγα (κολλάζ)

ΓΛΩΣΣΑ – ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ

Την Τρίτη 16/1/2024 πραγματοποιήθηκε Επιμορφωτική δράση στα πλαίσια των διδασκαλιών του  Ενδοσχολικού Συντονισμού.Η εκπαιδευτικός Κρίκη Ευαγγελία πραγματοποίησε δίωρη, διαφοροποιημένη διδασκαλία Γλώσσας στην ΣΤ΄ τάξη, παρουσία εκπαιδευτικών του 1ου και 4ου Δημοτικού Σχολείου.

Οι μαθητές σε ομάδες – Λογοτεχνικούς Κύκλους ασχολήθηκαν με το ποίημα του Ανθολογίου «Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ» του Οδυσσέα Ελύτη. Με στοχευμένες εργασίες ανέπτυξαν τον προφορικό και γραπτό λόγο αλλά και τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες. Κινούμενοι στα πλαίσια της ομάδας και της συνεργασίας γνώρισαν τον σπουδαίο Έλληνα ποιητή, άκουσαν το μελοποιημένο ποίημα και το απήγγελαν οι ίδιοι. Παράλληλα εξασκήθηκαν στα σχήματα λόγου, στην ομοιοκαταληξία, διαμόρφωσαν εννοιολογικούς χάρτες  και διατύπωσαν γραπτώς τις απόψεις τους. Ταξίδεψαν στην Ελλάδα, εξέφρασαν επιθυμίες και δημιούργησαν κολλάζ με εικόνες του ποιήματος.

20240116 084956