ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΗΛΟ

Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου οι μαθητές των τάξεων Β΄ και Γ΄ επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αλμυρού. Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα πολιτισμού και της  βιωματικής γνωριμίας τους με μουσεία και μνημεία του τόπου τους, δόθηκε η ευκαιρία  στους μαθητές να πάρουν μέρος στο πρόγραμμα “Πήλινοι Επισκέπτες” .

Με την καθοδήγηση της γλύπτριας κ. Βασιλικής Πέρκα  επιδόθηκαν στην κατασκευή όμορφων πήλινων παραστάσεων.  Ο άνθρωπος της αρχαιότητας, ένας άγνωστος καλλιτέχνης δημιουργούσε  με τα χέρια του , με το πιο απλό υλικό, τον πηλό. Το ίδιο εύκολα και απλά δημιούργησαν και οι μαθητές μας. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο χώρο του Μουσείου, είδαν τα σημαντικά εκθέματά του, ταξίδεψαν στο χτες και μπόρεσαν να το συνδέσουν με το σήμερα.

Συνοδοί εκπ/κοί: Καπράλου Θεοδώρα, Ράπτη Αρετή, Φατούρα Ελένη και η νοσηλεύτρια του σχολείου μας Καρπούζα Χάιδω.