ΣΤΟ ΜΥΛΟ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ

Τετάρτη 29 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη του σχολείου μας στο Μύλο των Ξωτικών, στα Τρίκαλα. Το εορταστικό κλίμα, η εξαιρετική χριστουγεννιάτικη διακόσμηση και ατμόσφαιρα, μας συνεπήραν δασκάλους και μαθητές/τριες. Όμως  δε διασκεδάσαμε μόνο , πήραμε μέρος και σε θεματικές δράσεις.

Επισκεφτήκαμε το εργοστάσιο σοκολάτας όπου οι μαθητές είδαν πως γίνεται η παρασκευή της καραμέλας, στο ταχυδρομείο των ξωτικών,  έγραψαν γράμμα στον Αη Βασίλη, παρακολουθήσαμε χορευτικά δρώμενα με θέμα τον Μικρό Πρίγκηπα.

Στο Μουσείο Χριστουγεννιάτικων στολιδιών οι μαθητές είδαν και εντυπωσιάστηκαν από τα στολίδια που χρησιμοποιούσαν για τη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση  σε άλλες, παλιές εποχές.

Αυτό όμως που τους ενθουσίασε ήταν ο τρόπος που παρήγαγαν το αλεύρι παλιά. Ακολουθώντας τη διαδρομή στάχυα – σιτάρι – αλεύρι συνειδητοποίησαν πόσο διαφορετική και δύσκολη ήταν η παραγωγή αλευριού.

Συμμετέχοντας και τα ίδια τα παιδιά έριξαν σιτάρι  στις μυλόπετρες, τις γύρισαν γύρω, το άλεσαν και παρήγαγαν αλεύρι.

Περάσαμε πολύ ωραία!!! Καλά Χριστούγεννα!

IMG fe0b5d04a9d088b2b6dfc5da520c348f V 20231129 111738