«10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023»

kisspng track and field athletics sports polish athletic a trjbj la dziewczt i chopcw igrzyska 5c613573ce0f81.742633691549874547844

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 προγραμματίστηκε να εορταστεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

(Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της φετινής σχολικής χρονιάς η δράση θα γίνει την  Παρασκευή  20/10/2023.)

Το κοινό σύνθημα κατά την προαναφερόμενη ημέρα είναι :

«Η Κίνηση δίνει Ζωή»

Το σχολείο μας θα  υλοποιήσει αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες  εκτός του σχολικού χώρου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου στο Δάσος Κουρί της πόλης μας. Στόχος είναι να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, θα διεξαχθεί Δρόμος Υγείας και Ευεξίας: περπάτημα  για 2023 μέτρα. Υιοθετώντας και το κοινό σύνθημα:

«Τρέχω για το ΕΥ»

(ΕΥ Ζειν – ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥ αγωνίζεσθαι – ΕΥθύνη)

ενθαρρύνουμε και  υποστηρίζουμε με κάθε τρόπο τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας στη «Σκυταλοδρομία του ΕΥ». Η σχολική μας μονάδα επιλέγει το  «ΕΥ»  για το ΕΥ αγωνίζεσθαι.

Θα σχεδιάσουμε μια συμβολική διαδρομή  να τρέξουν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τον κοινό στόχο.