Μέρες Φιλίας

Την Παρασκευή 26 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η δράση “Μέρες φιλίας” με σκοπό την ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών. Στην αυλή του σχολείου οι μαθητές, έφαγαν, μοιράστηκαν το πρωινό τους, τραγούδησαν, χόρεψαν κι έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια μαζί με τους γονείς τους. Στο τέλος, όλοι μαζί αφού πήραν τα βραβεία τους φώναξαν τη λέξη φιλία. Μια λέξη που έχει μέσα της τις λέξεις αγάπη, συνεργασία και σεβασμός.

IMG 20230526 100659 1 2 3 4 5 6 7 8 IMG 20230526 105722 9 110 111

Παρουσίαση βιβλίου

Την Κυριακή 28 Μαΐου 2023, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου & 4ου Δημοτικού Σχολείου, παρουσίαση του βιβλίου “Ο χρυσός κήπος Άλτιν μπαχτσεσί” από την εκπαιδευτικό και συγγραφέα Λίνα Φυτιλή και τη Φιλάρχαιο Εταιρεία Αλμυρού ΟΘΡΥΣ. Πλήθος κόσμου παραβρέθηκε στην εκδήλωση. Καλοτάξιδο!

Screenshot 1 3 Screenshot 2 1 Screenshot 3 1

Ανακαλύπτοντας το Σικελιανό

Με αφορμή τη συμμετοχή μας στην πολιτιστική δράση: «Ανακαλύπτοντας τον  Άγγελο Σικελιανό, έναν ονειροπόλο ποιητή», όπου συμμετείχαν 13 σχολεία και μια πλειάδα καλλιτεχνών, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης προσέγγισαν ένα από τα ποιήματα του Σικελιανού μέσα από σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης και εναλλακτικές θεωρίες προσέγγισης της λογοτεχνίας και της ποίησης.

Άγγιξαν, άκουσαν, αφουγκράστηκαν, μυρίσαμε και αισθάνθηκαν τη «Ζωφόρο», ένα ποίημα του Άγγελου Σικελιανού το οποίο περιλαμβάνεται στα πρώτα λυρικά του και ειδικότερα στη συλλογή «Σονέτα».  Πρόκειται για ένα σονέτο το οποίο αποτελείται από 14 στίχους σε 4 στροφές. Οι πρώτες δύο στροφές είναι τετράστιχες, ενώ οι δύο τελευταίες τρίστιχες. Έχει μέτρο ιαμβικό, οι στίχοι του είναι ενδεκασύλλαβοι. Στις δύο πρώτες στροφές έχουμε ομοιοκαταληξία σταυρωτή, ενώ στις δύο τελευταίες υπάρχουν ποικίλοι τρόποι και συνδυασμοί ομοιοκαταληξίας. Περιγράφει την παράσταση της πομπής στη Ζωφόρου του Παρθενώνα, τα Παναθήναια, αφιερωμένα στη θεά Αθηνά και συνδέει την κλασική αρχαιότητα, με το παρόν, τις εικόνες, τους ήχους, τα χρώματα και τα αρώματα της ελληνικής φύσης.

Οι συνδέσεις των λέξεων και οι συνειρμοί είναι περισσότερο απομακρυσμένοι και τολμηροί, επομένως περισσότερο τολμηρές οι δημιουργούμενες εικόνες – ιδέες, περισσότερο δημιουργικό το αποτέλεσμα. Το έλλογο αλλά και το άλογο στοιχείο τα οποία συμπλέκονται και συνυφαίνονται με το λογικό αποτέλεσε σπουδαίο ερέθισμα για εμάς και μας ενέπνευσε ώστε να συνθέσουμε πρωτότυπες εικαστικές εικόνες, αλλά και ψηφιακά κολλάζ.

Συνέθεσαν τη δική τους ζωφόρο κάτω από το δυτικό αέτωμα του Παρθενώνα και παρουσιάσαμε το εικαστικό, αλλά και ψηφιακό υλικό μας σε ένα εικονικό περιβάλλον περιήγησης. Οι στίχοι του ποιήματος, οι μουσικοί και οι εικόνες αποτυπώνουν το συναρπαστικό ταξίδι των παιδιών στην ποίηση του λυρικού αυτού ποιητή.

IMG c015fa3286d1294f294a7ac3d84cd2e5 V IMG 1e112547ac8639c2b0562321d1c326ef V 1 9 2 5