25ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ 2023»

Οι μαθητές και μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν για έκτη συνεχή χρονιά στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου “Βιβλιοδρομίες” , που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 12-5-2023 στο σχολείο μας, το οποίο λειτουργεί ως εξεταστικό κέντρο . Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες των τριών ή τεσσάρων αφού  διάβασαν τρία (3) βιβλία-  διαφορετικά για κάθε τάξη – με θέμα την “Περιβαλλοντική Καταστροφή” επεξεργάστηκαν γραπτά θέματα σχετικά με τα βιβλία που διάβασαν. Κατά τη διάρκεια του Διαγωνισμού, είχαν τη δυνατότητα να κρατούν μαζί τους και να συμβουλεύονται τα λογοτεχνικά βιβλία στα οποία διαγωνίζονταν, καθώς και  να συνεργάζονται χαμηλόφωνα μεταξύ τους. Επιπλέον αυτή τη φορά τα παιδιά ετοίμασαν κι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι επιλέγοντας  ένα από τα βιβλία που διάβασαν. Συγκεκριμένα βρήκαν κι έγραψαν: α) Έναν ευφάνταστο τίτλο (πάνω στο ταμπλό του παιχνιδιού), β)Τρεις κάρτες που να περιέχουν από ένα θετικό στοιχείο, οι οποίες θα οδηγούν τους παίκτες δύο θέσεις μπροστά (μέσα στα πλαίσια που γράφουν «ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ») και γ) Τρεις κάρτες που να περιέχουν από ένα αρνητικό στοιχείο, οι οποίες θα οδηγούν τους παίκτες δύο θέσεις πίσω(μέσα στα πλαίσια που γράφουν «ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ»

Τα παιδιά δεν απόλαυσαν μόνο την ανάγνωση των λογοτεχνικών βιβλίων, αλλά ήρθαν σε επαφή και με σημαντικά έργα της ελληνικής και της παγκόσμιας λογοτεχνικής κληρονομιάς. Επιπλέον μέσω της ομαδικής συμμετοχής τους δόθηκε η δυνατότητα να καλλιεργήσουν την ευγενή άμιλλα και να αναπτύξουν την μεταξύ τους συνεργασία.

Δ ν Δ1 ν Ε ν Ε1 ν ΣΤ ν ΣΤ 1νIMG 20230512 114544IMG 20230512 114533 IMG 20230512 114553 IMG 20230512 1146031 1